Chlumečtí rybáři získali poprvé povolení k odstřelu chráněného bobra, ulovit se ho ale zatím nepovedlo

před 1 týden 41

Rybáři v Chlumci nad Cidlinou dostali vůbec poprvé povolení k odstřelu bobrů. Tihle chránění hlodavci se v kraji množí a v celém Česku jich žije už kolem patnácti tisíc. A rybářům už jejich početná populace začíná působit značné škody. „Tak to neumíme ani my ucpat a usypat,“ řekl pro Český rozhlas Hradec Králové ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek.

Chlumec nad Cidlinou 23:42 22. dubna 2024

Bobr je velký stavitel

Povolení k odstřelu bobrů nemají chlumečtí rybáři jednou provždy | Zdroj: Shutterstock

„Když přišla první srážková epizoda, po 20. prosinci, tak my jsme měli 15. listopadu tady ty rybníky vylovené. Protože tam byla razbora a nějaké drobné plevelné rybky, tak jsme nechali rybníky prázdné, s tím, že to krásně vymrzne a zbavíme se tak oné nechtěné, a navíc také invazivní a nepůvodní ryby. Protože jsme ale vynechali kontrolu, takže jsme nezjistili, že milý pan bobr, když zjistil, že mu voda protéká přes vypouštěcí zařízení, tak nelenil. Nakácel po okolí vegetaci a kompletně tu výpusť ucpal. Úplně totálně, tak to neumíme ani my ucpat a usypat,“ popisuje ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek počátky peripetií s bobry.

Rybáři v Chlumci nad Cidlinou dostali vůbec poprvé povolení k odstřelu bobrů

„2. ledna nám volali místní, co jste to vy rybáři provedli. Rybník teče přes hráz a hrozí, že ta voda poškodí hráz z druhé strany a protrhne se. Tak tam baštýř jel a s hrůzou zjistil, že nemá jak manipulovat, protože je zkrátka ucpaná výpusť. Tak jsme to uvolnili, ovšem milý pan bobr ji opět přes noc ucpal.

A tohle se opakovalo třikrát po sobě. Protože rybníky leží v takzvané zóně B, zóna A zahrnuje chráněná území a zóna C naopak rybniční krajinu, typicky na jihu Čech, museli rybáři požádat o výjimku.

Bobrů je v Česku fatálně míň než lidí, míní expert. ‚Naplnili už skoro kapacitu krajiny,‘ soudí ekolog

Číst článek

„Výjimka se udělují především tam, kde by bobři mohli narušit například hráze rybníků. Žádosti se posuzují individuálně v zóně B a vždy se hledá vhodné řešení. V zóně C je možný plošný odlov, vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Tentokrát tedy rybáři povolení dostali, jenže ulovit bobra se jim zatím nepovedlo, krčí rameny Ladislav Vacek. „Není ještě pryč. Protože jsou to živočichové noční a velmi obezřetní.

Bobry je možné lovit jen v souladu se zákonem o myslivosti, v úvahu tedy nepřipadá třeba použití pastí. Ty, které by mohly zvíře zranit nebo usmrtit, jsou zakázané, a do sklopců nebo klecí bobr nevleze - je to býložravec a kolem má tolik potravy, že ho není do sklopce jak nalákat.

‚Není to příjemný soused.‘ Přerov žádá o povolení odlovu bobrů, ohlodávají stromy v Polesí Svrčov

Číst článek

Rybáři mají na jaře spoustu jiné práce a lov bobra teď není v současnosti prioritou.

A co bude s bobrem, až ho jednou rybáři uloví? „V tom povolení je, že ho máme umístit do chladícího zařízení a minimálně 48 hodin jej tam ponechat. Oznámit jeho ulovení a úřad rozhodne, jestli si ho bude chtít odebrat na nějaké výzkumy. Nebo jestli nám ho povolí zlikvidovat jinak. A to buď přes ochutnávku, jako konzumaci, nebo přes likvidaci v kafilérním boxu, vysvětluje Ladislav Vacek.

Povolení nemají chlumečtí rybáři jednou provždy, v případě dalších problémů s bobry, třeba na jiném rybníku, budou muset žádat o povolení znovu.

Tomáš Lörincz, baj

Přečtěte celý článek