Chorvatské město Petrinja je po zemětřesení nutné srovnat se zemí, tvrdí starosta

1 měsíc starý 17

„Dnes je Petrinja městem, které téměř celé spadne. Až do včerejška byla šance, že se zbourá (jen) ze šedesáti sedmdesáti procent, dnes jsem ale dospěl k poznání a pravdě - zničeno bude 90 procent města. To je prostě Hirošima, která přinesla smutek a neštěstí pro každého,” prohlásil starosta.

Následky zemětřesení ve městě Petrinja

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Podle evropského seizmologického centra EMSC zemětřesení udeřilo v úterý kolem 12:20 v regionu vzdáleném 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v Petrinji s ohniskem v hloubce deseti kilometrů.

BEZ KOMENTÁŘE: V Chorvatsku pátrali po obětech zemětřesení

Video: Reuters

Petrinja leží v těsné blízkosti župního správního střediska Sisaku. Ve městě s udávanou rozlohou kolem 42 kilometrů čtverečních, žije přes 24 tisíc lidí, což je přibližně jako počet obyvatel Litoměřic.

V úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina (Banije) jihovýchodně od Záhřebu ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Nejvíce byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a okolní obce. Podle chorvatské televize HRT bylo poškozeno více než 2000 různých objektů.

Oblast Petrinje, kde se nacházelo epicentrum zemětřesení, se přitom stále chvěje. Podle katedry geofyziky Přírodovědecké a matematické fakulty v Záhřebu tam bylo od pondělí 28. prosince zaznamenáno 374 následných otřesů, přičemž v pátek a do sobotního odpoledne 109.

Zdroj