Chorvatsko zasáhlo další silné zemětřesení, chvění pocítili i lidé v Česku

1 měsíc starý 14

Další zemětřesení během několika dní, tentokrát o síle 6,3 stupně, zasáhlo střední Chorvatsko. Otřesy si vyžádaly nejméně jednu oběť, je jí dívka ze silně poškozeného města Petrinja. Chvění pocítili i lidé na území Česka, včetně Prahy. Podle odborníků nemohlo ohrozit statiku budov. 

Podle evropského seizmologického centra EMSC zemětřesení udeřilo kolem 12:20 v oblasti vzdálené 46 kilometrů jižně od Záhřebu. Podle televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím předcházel otřes o síle 4,1 stupně.

Zasažena je oblast u měst Sisak, Petrinja a Glina, kterou postihlo zemětřesení už v pondělí. Poškozeno je tam na 500 budov. V Sisaku záchranáři vyprostili z trosek jednoho domu rodinu. K nepoznání je podle televize poškozené centrum Petrinje, odkud jsou také hlášeni zranění.

Záběry z města Petrinja:

Otřesy byly citelné i v Záhřebu, kde lidé ve strachu vybíhali ven z budov. Mimo jiné je podle médií silně poškozená budova ministerstva obrany a z jedné z nemocnic hlavního města byly evakuovány děti i personál. Záchvěvy spojené se zemětřesením byly hlášené i na Slovensku, v Bosně a Itálii. Kvůli otřesům byla preventivně odstavena slovinská jaderná elektrárna Krško.

Oblast Sisaku a Petrinje zasáhlo už v pondělí zemětřesení o síle kolem 5,1 stupně, ale způsobilo menší škody na některých domech. Cítit bylo i v Záhřebu. Experti očekávali možnost silnějšího následného otřesu.

Silné zemětřesení zasáhlo Chorvatsko už 22. března. V Záhřebu a okolí způsobilo rozsáhlé materiální škody. Ministr výstavby a územního plánování Predrag Štromar jejich výši odhadl na 42 miliard kun (146 miliard korun). O život přišla jedna dívka a více než dvě desítky lidí utrpěly zranění.

Autor: ČTK, bru, vaj

EUR 26,28 26,36
USD 21,42 21,54
GBP 28,9 29,06

Newsletter

Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Zdroj