Chorvatsko zasáhlo další silné zemětřesení, zemřela jedna dívka. Záchvěvy cítili i na Slovensku

1 měsíc starý 13

Chorvatsko v úterý zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,3 stupně. Podle zpráv médií si v nejvíce postižené oblasti vyžádalo nejméně jednu oběť a řadu zraněných a způsobilo velké materiální škody. Otřesy země pocítila už v pondělí. V březnu postihlo ničivé zemětřesení Záhřeb, které mělo intenzitu 5,3 stupně.

Aktualizujeme Záhřeb 14:16 29. 12. 2020(Aktualizováno: 14:49 29. 12. 2020)

Zasažena je oblast u měst Sisak, Petrinja a Glina, kterou postihlo zemětřesení už v pondělí. Poškozeno je tam na 500 budov. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle evropského seizmologického centra EMSC úterní zemětřesení udeřilo kolem 12.20 v oblasti vzdálené 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím předcházel otřes o síle 4,1 stupně.

Střední část Chorvatska zasáhlo zemětřesení o síle 5,1 stupně. Způsobilo jen materiální škody, píše deník

Číst článek

Nejvíce postižená jsou města Sisak a Petrinja, která zasáhlo zemětřesení už v pondělí. Podle reportáží chorvatské televize HRT je k nepoznání poškozené centrum Petrinje, odkud více médií také hlásí zraněné a rovněž první oběť, jíž je dívka. V obou městech utrpělo škody více stovek budov. V Sisaku záchranáři vyprostili z trosek jednoho domu celou rodinu.

Otřesy byly citelné i v Záhřebu, kde lidé ve strachu vybíhali ven z budov. Mimo jiné je podle médií silně poškozená budova ministerstva obrany a z jedné z nemocnic hlavního města byly evakuovány děti a rovněž personál.

Záchvěvy spojené s tímto zemětřesením byly citelné nejen po celém Chorvatsku, ale i v dalších zemích. Hlášené jsou na Slovensku, v Bosně a v Itálii. Ve Slovinsku byla podle agentury STA zastavena z preventivních důvodů tamní jaderná elektrárna Krško.

Centrum města Perinja v Chorvatsku po zemětřesení. Jsem v kontaktu s našimi krajany. Bohudíky jsou v pořádku. Psal jsem panu ministrovi zahraničí ohledně možností pomoci. pic.twitter.com/1rWCMpbbUl

— Ondřej Benešík (@BenesikOndra) December 29, 2020

Oblast Sisaku a Petrinje zasáhlo už v pondělí zemětřesení o síle kolem 5,1 stupně, ale způsobilo menší škody na některých domech. Cítit bylo i v Záhřebu. Experti očekávali možnost silnějšího následného otřesu.

Silné zemětřesení, které 22. března zasáhlo Záhřeb, způsobilo rozsáhlé materiální škody. Ministr výstavby a územního plánování Predrag Štromar jejich výši odhadl na 42 miliard kun (146 miliard korun). O život přišla jedna dívka a více než dvě desítky lidí utrpěly zranění.

ČTK

Zdroj