Chtěl bych se vrátit do Ameriky, kde ženy nemohly volit, tvrdil Trumpem podporovaný kandidát

před 6 měsíce 136

Minulé úterý zvítězil s podporou Donalda Trumpa v republikánských primárkách viceguvernér Mark Robinson a stal se kandidátem své strany na guvernéra Severní Karolíny. Při té příležitosti někteří komentátoři připomenuli, že ač byl Robinson nepochybně zvolen i hlasy žen, sám před několika lety tvrdil, že by se rád vrátil do dob, kdy ženy v USA neměly volební právo.

„Rozhodně bych se chtěl vrátit do Ameriky, kde ženy nemohly volit,“ je slyšet Robinsona na videu z akce pořádané Republikánskými ženami okresu Pitt v březnu 2020.

Během této akce Robinson, který v té době kandidoval na post viceguvernéra, připomněl, že nedávno se někdo zeptal konzervativní aktivistky Candace Owensové, aby si vybrala, která verze Ameriky by ji učinila „opět skvělou“. Ta, kdy „černochy věšeli na stromech“, nebo ta, kde ženy nesměly volit?

Robinson řekl, že by se rozhodně vrátil do doby, kdy bylo v Americe ženám odepřeno volební právo, „protože v té době jsme měli lidi, kteří bojovali za skutečné sociální změny, a říkalo se jim republikáni“.

Na záběrech je patrné, že místnost plná žen byla při jeho řeči zticha a jen k výroku o někdejších zásluhách republikánů kdosi polohlasně pronesl: „To je pravda“. Tím někdo z publika reagoval na Robinsonovo tvrzení, že republikáni ukončili zákony Jima Crowa. (Zákony Jima Crowa je neoficiální souhrnné označení pro různá nařízení o rasové segregaci, která platila v jižních státech USA v letech 1876 až 1965.) V tom se ovšem kandidát dopustil zkreslení, protože ve skutečnosti za přijetím zákona o občanských právech z roku 1964 a zákona o volebních právech z roku 1965 stáli v Kongresu zákonodárci obou stran a demokratický prezident Lyndon Johnson.

Mark Robinson má za sebou celou řadu výroků, které budí pozornost.

„Pokud by se černoši měli postavit proti rasismu a ženy proti sexismu… neměli by se muži postavit proti feminismu?“ napsal například 20. září 2016 na svém Facebooku. Téhož dne také napsal: „Je mi OPRAVDU zle z feminismu a feministek. Jsou stejně špatné, ne-li horší než rasistické.“

V roce 2018, poté, co protestující strhli pomník „Mlčícího Sama“, bronzovou sochu konfederačního vojáka na univerzitě v Severní Karolíně v Chapel Hill, Robinson na Facebooku tvrdil, že demonstranti nejsou „o nic lepší než hnědé košile, které terorizovaly židovské čtvrti v ‚noci rozbitého skla‘ během nástupu nacistů k moci v Německu“, čímž narážel na Křišťálovou noc, pogrom z roku 1938, který je obecně považován za předchůdce holocaustu.

V dalších nově objevených příspěvcích a komentářích zveřejněných před nástupem do funkce v roce 2021 sdílel Robinson meme, v němž přirovnal bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou ke Stalinovi a Maovi a prohlásil, že Hitler byl ve srovnání s těmito dvěma diktátory „lehká váha“.

Robinson útočil na ženy často. Označoval je například jako „děvky“, „čarodějnice“ a „zavržené transvestitky“. Existují záznamy, jak cituje Adolfa Hitlera, rozdmýchává islamofobii, zpochybňuje holocaust a šíří řadu konspiračních teorií. Kritizoval také ženy, které kojí na veřejnosti.

Exprezident Trump ale Robinsona podporuje a jeho výroky rovněž budí pozornost. „Je to Martin Luther King na steroidech,“ řekl Trump o Robinsonovi na shromáždění před volebním superúterkem v Severní Karolíně. „Markovi jsem to řekl. Řekl jsem, myslím, že jsi lepší než Martin Luther King. Myslím, že jsi Martin Luther King krát dva.“

Pod heslem Donalda Trumpa Make America Great Again (MAGA) se shromažďuje řada ultrakonzervativních osob a hnutí z fundamentalistických křesťanských kruhů. V poslední době kromě obvyklé agendy tažení proti potratům a právům LGBT osob se zaměřili i na hormonální antikoncepci. Soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomas napsal, že by soud „měl přehodnotit“ některá svá dlouholetá rozhodnutí, včetně rozhodnutí z roku 1965, které manželským párům přiznávalo právo užívat antikoncepci bez státního dohledu. Rozhodnutí o sedm let později přiznalo stejné právo i nesezdaným párům. Mark Robinson je součástí tohoto ultrakonzervativního proudu, který republikány v posledních letech ovládl.

Přečtěte celý článek