Chtěli jsme ukázat, že válka není jen o utrpení. Darja Stomatová pokřtila knihu o Ukrajině

3 měsíce starý 39

V pořadu Show Jana Krause byla slavnostně pokřtěna knížka reportérky CNN Prima NEWS Darji Stomatové a kameramana Jána Schürgera. Jejich autentické svědectví z ruské invaze na Ukrajině nese název Pod štítem Charkova. „Knížka je vlastně naše zpověď. Není to reportážní knížka, pokud diváci hledají nějaká fakta a informace, tak ty jsou tam opravdu jen okrajově, je to příběh nás dvou,“ popsal Schürger.

Knihu nikdo necenzuroval. Vše je popsáno velmi detailně, ale pokaždé trochu jinak. Na jedné straně z pohledu kameramana, na straně druhé z pohledu reportérky. „Aby to byl ucelený pohled, tak jsme vymysleli to, že jsme do knížky dali QR kódy. Člověk si může přes ten kód najít reportáž a potom vidět zákulisí,“ líčila Stomatová.

Kniha o nehasnoucí naději

Reportérka CNN Prima NEWS zároveň upozornila, že čtenářům nenabízí typickou knihu o válce. „Ani jsme to nechtěli, naopak. Chtěli jsme ukázat, že válka není jenom o utrpení, ale také o přátelství a lásce lidí, kteří se do invaze vůbec neznali, a o vzájemné pomoci, na kterou v normálním životě člověk často ani nenarazí,“ vysvětlila Stomatová. Zdůraznila také, že se spolu se Schürgerem snažili popsat sílu ukrajinského lidu, který „přes všechny útrapy neopouštěl myšlenku vítězství, tudíž je to kniha o naději, která nesmí pohasnout“.

Kmotrem knížky se stal moderátor Jan Kraus. „Já se jinak křtům vyhýbám, ale tohle je výjimečná situace, tak to rád udělám. A taky si té knížky vážím,“ dodal Kraus.

Zdroj