Chudé čtenářské Vánoce. Knihy zdražují. Papíru je nedostatek, ceny energií rostou

3 měsíce starý 37

„Covidová pandemie narušila dodavatelské řetězce. Tam začaly potíže s dostupností papíru. I to samozřejmě ovlivnilo cenu, avšak skutečně výrazné zdražování nastalo až letos v důsledku cen energií,“ přiblížil obtížnou situaci na trhu Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Samotná výroba papíru je energeticky náročnou záležitostí, což společně s rostoucí poptávkou po dřevu vyhnalo ceny nahoru. „Nicméně si myslím, že výrobci zároveň využili situace. Ceny totiž předtím dlouhodobě stagnovaly a výroba se přestávala vyplácet,“ doplnil Vopěnka, který mimo jiné stál za vznikem nakladatelství Práh.

Nevím jak kolegové, ale já měl objednanou výrobu a tím i papír už před prázdninami. Současná situace tedy letošní Vánoce ještě tolik neovlivní, i když to bez zdražení nepůjde,“ poznamenal předseda nakladatelské asociace. Zatímco cena papíru šla podle něj nahoru zhruba o 80 procent, u knih předpokládá zdražení maximálně o 15 procent.

Ředitel nakladatelství Euromedia Antonín Kočí upozornil, že se na zdražování podílela i rostoucí cena pohonných hmot – dřevo i papír se do tiskáren dopravují z velké vzdálenosti. „Tisk knih je taktéž velmi náročný na energii. I zde zvýšená cena prodražuje cenu tisku. Ta se oproti loňsku zvedla o 50 až 100 procent,“ popsal pro redakci CNN Prima NEWS.

Navzdory rostoucím cenám jsou ale tiskárny zahlcené poptávkami a mají si z čeho vybírat. Podle Kočího tak nakladatelé bojují mezi sebou o to, která kniha se ještě vytiskne na letošní svátky a která bude muset vánoční sezonu oželet. „Případně ji vyrobí až těsně před Vánocemi nebo v menším množství, protože není dost papíru,“ poznamenal ředitel společnosti Euromedia.

Nemalá část nakladatelů zdražila své nové knížky už na začátku tohoto roku, kdy tiskárny zareagovaly na rostoucí ceny materiálů. Ve srovnání s loňskými cenovkami stojí běžné detektivky nebo historické romány o 50 až 100 korun více.

„Ale i tak si myslím, že si letos mnoho lidí dopřeje dárek v podobě knížky. Čtení je smysluplně strávený čas – ve výsledku stále levnější než vyjet na den do hor na lyže,“ dodal Kočí optimisticky.

Tradiční dárek zdražil už během roku

Dopady energetické krize i zdražování materiálů přirozeně pociťují koncové články knižního průmyslu, tedy knihkupci, obchody a jejich zákazníci. Kvůli inflaci si řada Čechů nejspíše dvakrát rozmyslí, co nakonec nakoupí za dárky pod stromeček

„Budeme pracovat na maximum a doufat, že se vydaří vánoční sezona a že zákazníci budou chodit a nakupovat. Jinak bychom neudrželi v provozu všech 38 prodejen, které v naší knihkupecké síti provozujeme,“ popsala situaci u prodejců Erika Frýbortová, vedoucí maloobchodní sítě Kosmas.

Knihy už nyní podle ní citelně zdražily, stále ale vsází na to, že si řada Čechů neodepře kvalitní četbu pod stromečkem. „I přes vysokou cenu jsou knihy tradičním vánočním dárkem a určitě jsou cenově dostupnější než třeba elektronika. Naštěstí je stále hodně lidí, kteří si Vánoce bez knihy neumí představit,“ uzavřela Frýbortová.

Covid zamíchal s poptávkou

Pandemie koronaviru zároveň způsobila prudký pokles spotřeby tzv. grafického papíru, který se používá k produkci novin, časopisů, knih nebo kancelářských papírů. Jde o trend, který tu panuje už několik let kvůli výraznému přechodu na elektronická média a internet. A týká se to nejen Evropy.

„U nás se grafický papír nevyrábí a musí se importovat, snad kromě výroby papíru pro potřeby informací k lékům. Proto výrobci postupně odstavují své papírenské stroje nebo je rekonstruují na výrobu perspektivních obalových papírů, kde spotřeba naopak roste. V covidové době byl pokles spotřeby grafických papírů velmi razantní, došlo proto k masivnímu odstavování kapacit jejich výroby,“ vysvětlil problém Jaroslav Tymich, předseda Asociace českého papírenského průmyslu.

Třebaže na konci roku 2021 a v první polovině roku 2022 došlo k mírnému oživení poptávky, pokles kapacit byl tou dobou už tak významný, že vznikl výrazný převis poptávky nad nabídkou se známými dopady do cen. Komplikovanou situaci následně podtrhl nárůst cen energií.

„Aktuálně dochází ke stabilizaci nabídky a poptávky, nicméně úroveň cen bude plus mínus stejně vysoká minimálně do konce roku. Jak to bude dál, lze těžko odhadovat. Produkty z grafických papírů se zdražují stejně jako jiné komodity ve vazbě na cenu energií a stav ekonomiky jako celku,“ konstatoval Tymich.

Zdroj