Chytrá náušnice dokáže přesně měřit teplotu a vydrží měsíc na jedno nabití. Ale zatím jen v laboratoři

před 2 měsíce 71

Vědci z Washingtonské univerzity představili inovativní termální náušnice „Thermal Earrings“. Bezdrátové nositelné zařízení nepřetržitě sleduje teplotu ušního lalůčku uživatele a dokáže z ní odvodit celou řadu údajů. Podrobnosti přináší magazín Interesting Engineering.

Na rozdíl od běžných chytrých hodinek, které mohou být těžkopádné nebo nejsou dostatečně stylové, nabízí termální náušnice diskrétní řešení sledování zdravotního stavu. Prototyp o velikosti a hmotnosti kancelářské sponky (rozměry jsou přesně 11,3 × 31 milimetrů a hmotnost 335 miligramů) se v reálných testech může pochlubit působivou výdrží baterie až 28 dní.

Vědecky podložená náušnice

Výsledky dosavadního vědeckého bádání byly publikovány ve sborníku ACM Journals o interaktivních, mobilních, nositelných a všudypřítomných technologiích ve článku Termální náušnice: Bezdrátová náušnice s nízkou spotřebou energie pro podélné snímání teploty ušního lalůčku.

„Tělesná teplota je důležitým životním znakem, který může indikovat horečku a je známo, že souvisí s činnostmi, jako je stravování, cvičení a stres. Průběžné sledování teploty však představuje značný problém. Představujeme Thermal Earring, první chytrou náušnici svého druhu, která umožňuje spolehlivé nositelné řešení pro nepřetržité monitorování teploty.“ uvádějí autoři v abstraktu své práce.

Klepněte pro větší obrázek Vědci představili chytrou náušnici. Dokáže měřit teplotu a na jedno nabití vydrží 28 dní

Zatímco jeden snímač se připevňuje na ušní lalůček, druhý visí těsně pod ním a odhaduje teplotu v místnosti. Zařízení dokáže hladce splynout s módními trendy a nabízí široké možnosti personalizace, jako jsou například vzory z pryskyřice nebo drahé kameny, aniž by byla jakkoli ohrožena přesnost měření.

Mnohem přesnější měření

Podle spoluautorky Qiuyue (Shirley) Xue, která působí jako doktorandka na Paul G. Allen Center for Computer Science & Engineering, „bylo snímání teploty kůže na lalůčku proti měření na ruce nebo zápěstí mnohem přesnější. Dalo nám to také možnost nechat část snímače viset, abychom mohli oddělit teplotu okolí od teploty kůže.“

Navrhnout nositelné zařízení o velikosti náušnice a zároveň zachovat jeho funkčnost představovalo značnou inženýrskou výzvu. Spoluautorka projektu Yujia (Nancy) Liu zdůraznila, že to vyžaduje křehkou rovnováhu, a podotkla, že „Bezdrátové připojení potřebuje také více energie.“ Navzdory těmto překážkám se vědeckému týmu povedlo optimalizovat spotřebu energie a integrovat základní komponenty, jako je čip Bluetooth, baterie a teplotní senzory.

Kromě elegantního designu má termální náušnice obrovský potenciál v různých aplikacích pro monitorování zdraví. Při předběžných testech zařízení prokázalo schopnost detekovat změny teploty spojené s jídlem, cvičením a stresem. Přesnost náušnice výrazně překonala přesnost běžných chytrých hodinek i při sledování ovulace a menstruačních cyklů, což je pro mnoho uživatelů důležitá funkce.

Ještě si počkáme

Vědečtí pracovníci chtějí v budoucnosti rozšířit možnosti monitorování zdraví nad rámec náušnic. Spoluautor Mastafa Springston zdůraznil potenciál zařízení pro nepřetržité monitorování zvýšené teploty, které nabízí cenný nástroj pro vyhodnocování reakce na léčbu.

Přestože je potenciál termálních náušnic zřejmý, bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostanou do rukou veřejnosti. Bude totiž nutný další výzkum a vývoj. Qiuyue (Shirley) Xue již zkoumá možnosti vylepšení, jako je integrace monitorování srdečního tepu a aktivity, což připravuje půdu pro komplexní sadu šperků zaměřenou na různé zdravotní metriky.

Představení termálních náušnic může být zásadním zlomem v oblasti nositelných technologií, které uživatelům nabízejí stylový a účinný prostředek pro monitorování zdraví. Díky probíhajícímu výzkumu a spolupráci jsou možnosti využití tohoto inovativního zařízení téměř neomezené a slibují budoucnost, kdy se móda a funkce bez problémů propojí ve prospěch osobní pohody.

Přečtěte celý článek