CIA si najala expertku na prevenci sexuálního obtěžování

6 měsíce starý 26

foto Logo Ústřední zpravodajské služby (CIA) v centrále agentury v Langley.

Washington - Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns oznámil, že jmenoval bývalou šéfku programu prevence sexuálního násilí v americké vojenském námořnictvu do čela obdobného projektu ve snaze zlepšit způsoby, jakým se výzvědná agentura vypořádává s nevhodným chováním, sexuálními útoky a obtěžováním ve vlastních řadách.

Podle médií jde o reakci na kritiku z Kongresu USA, kde se zákonodárci ze sněmovního a senátního výboru pro zpravodajské služby domáhají prošetření stížností několika zaměstnankyň CIA, že agentura špatně řešila případy obvinění ze sexuálního napadení a obtěžování: CIA podle nich odrazuje ženy od podávání stížností na nevhodné chování a ztěžuje obětem podat trestní oznámení.

"Nemáme vyšší prioritu, než postarat se o naše lidi," uvedl Burns v prohlášení, slibujícím rychle a systematicky reagovat na všechny obavy a zlepšit přístup k problému. Přislíbil, že další změny budou následovat.

Burns oznámil, že jmenoval psycholožku Taleetu Jacksonovou, která má 18 let zkušeností s obhajobou obětí a s prevencí sexuálního násilí, do čela úřadu, který má na starosti problémy sexuálního obtěžování.

Taleeta Jacksonová naposledy dohlížela na program prevence sexuálního násilí na 70 základnách US Navy.

"Jsem potěšen, že se doktorka Jacksonová připojila k našemu týmu a přinese své rozsáhlé zkušenosti do této nové klíčové role," uvedl Burns. Dodal, že se osobně setkal s několika dotčenými zaměstnankyněmi CIA, aby vyslechl jejich obavy a požádal je o zpětnou vazbu, jak agentura může zlepšit svou reakci. "Tyto obavy zazněly nahlas a slyšel jsem je jasně. Jmenování doktorky Jacksonové je jedním z kroků, jak situaci zlepšit," uvedl ředitel.

Prohlášení také uvedlo, že CIA pracuje na zlepšení postupů při řešení případů sexuálního napadení a obtěžování na pracovišti, včetně zřízení interní pracovní skupiny, které budou radit odborníci z vnějšku. Do konce měsíce agentura vydá "nové, jasné pokyny" o tom, jak mají zaměstnanci hlásit případy sexuálního napadení a obtěžování.

Zdroj