Cílem je zajistit úplnou svrchovanost Ázerbdžánu nad svým území, tvrdí poradce prezidenta Hadžijev

1 týden starý 5

Ázerbájdžánská vojska prolomila obrannou linii arménských sil v Náhorním Karabachu na několika místech a jsou odhodlána splnit svůj strategický cíl: zajistit úplnou svrchovanost Ázerbdžánu nad svým územím, řekl poradce ázerbájdžánského prezidenta pro zahraniční politiku Hikmet Hadžijev agentuře Reuters.

Baku/Jerevan 19:31 19. září 2023

Úřady neuznávané karabašské republiky hlásí, že v bojích přišlo o život pět lidí | Foto: Artem Mikryukov | Zdroj: Reuters

Arménští separatisté podle agentury AFP tvrdí, že boje pokračují po celé frontové linii a ázerbájdžánské síly využívají palbu svých děl a raketometů, ale také drony a bojové letouny. Náhorní Karabach podle serveru BBC News vyzval mezinárodní společenství k neprodlenému zásahu, aby Ázerbájdžán ‚ukončil svou agresi‘.

Baku je podle Hadžijeva ochotno jednat s Armény z Náhorního Karabachu pouze tehdy, pokud se vzdají a složí zbraně. Vůči sousední Arménii nemá žádné vojenské cíle, dodal podle Reuters.

„Záměrem Ázerbájdžánu je uzavřít kapitolu nepřátelství a konfrontace. Už toho bylo dost. Nemůžeme dále tolerovat na našem území takové ozbrojené síly a také strukturu, která každodenně ohrožuje bezpečnost a suverenitu Ázerbájdžánu,“ prohlásil na adresu neuznávané karabašské republiky.

Střelba, rakety a sirény. Ázerbájdžán útočí na Náhorní Karabach, hlásí Arménci

Číst článek

Ázerbájdžán uvádí, že je ochoten se jednat zástupci Arménů v Náhorním Karabachu, ale ilegální ozbrojené jednotky se musejí vzdát a složit veškeré zbraně a nelegální režim neuznávané karabašské republiky musí být rozpuštěn. Jinak bude protiteroristická operace pokračovat až do konce, dříve uvedla kancelář ázerbájdžánského prezidenta podle tiskových agentur.

Ázerbájdžán v úterý zahájil vojenské akce v Náhorním Karabachu, svůj postup označuje jako protiteroristickou operaci. Arménští separatisté, kteří region ovládají, vyzvali Ázerbájdžán ke klidu zbraní a k rozhovorům.

Úřady neuznávané karabašské republiky podle Reuters hlásí, že v bojích přišlo o život pět lidí a dalších 80, včetně 15 civilistů, utrpělo zranění. Ázerbájdžán podle agentury AFP tvrdí, že arménská palba zabila stavebního inženýra ve městě Šuša, dobytém Ázerbájdžánem před třemi lety.

Náhorní Karabach je součástí Ázerbájdžánu. Region ale za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. V šestitýdenní válce svedené s Arménií na podzim 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem.

ČTK

Zdroj