Ústřední součástí původního ruského plánu invaze na Ukrajinu bylo s vysokou pravděpodobností podřídit většinu ukrajinských oblastí dlouhodobé proruské správě. Zaím se to ale podařilo jen v Chersonské oblasti. V pravidelné svodce o situaci na Ukrajině to v sobotu ráno uvedlo britské ministerstvo obrany.

Londýn 9:35 14. května 2022

Ruská armáda operuje v Chersonské oblasti | Zdroj: Profimeda

Ruskem dosazená vojensko-civilní správa v Chersonské oblasti uvedla, že požádá Moskvu, aby region začlenila do Ruské federace, potvrdilo britské ministerstvo. Už ve středu ruskojazyčný web BBC informoval, že oblast na jihu Ukrajiny chce požádat ruského prezidenta Vladimira Putina o začlenění do Ruské federace.

Moskva připojila Cherson k internetu přes Rusko. V oblasti už se platí rublem

Číst článek

Britské ministerstvo obrany v sobotu upozornilo, že pokud Rusko v Chersonu zorganizuje referendum o připojení oblasti k Rusku, téměř jistě výsledky zmanipuluje, aby ukázalo, že jasná většina obyvatel je pro opuštění Ukrajiny. „Občané v Chersonské oblasti budou pravděpodobně nadále demonstrovat svůj odpor vůči ruské okupaci,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

„Skutečnost, že Rusku se podařilo dosadit proruské místní vedení jen v Chersonu, zvýrazňuje neúspěch invaze Ruska, pokud jde o pokrok směrem k jeho politickým cílům na Ukrajině,“ píše také ministerstvo.

Rusko se po téměř třech měsících války podle západních tajných služeb soustředí na ovládnutí rozsáhlých území na východě a jihu Ukrajiny.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Statisíce lidí s příznaky, 21 mrtvých za pátek. KLDR čelí první oficiální vlně koronaviru

  2. Cílem ruské invaze bylo podřídit Ukrajinu proruské správě, míní britské ministerstvo obrany

  3. Silničáři začali vyznačovat dopravní omezení na Barrandovském mostě. Oprava začne v pondělí

  4. Je to trochu exotika, ale musíme být zodpovědní, říká hokejový obránce Sklenička před zápasem s Británií

  5. Co se ztraceným divákem? Producenti a kinaři se po dvou letech s covidem učí žít v nové realitě

  6. Výběr z médií: rostoucí zájem o svatby, kompenzace podniků kvůli válce a velká poptávka po zájezdech

Aktuální témata

Program MS v hokeji 2022, Tabulky MS v hokeji 2022, Ukrajina online, Barrandovský most Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme