Čína mění postoje k přísným restrikcím. Náš boj proti pandemii je v nové fázi, řekla vicepremiérka

2 měsíce starý 14

Čína po protestech proti koronavirovým opatřením mění svá vyjádření ohledně závažnosti covidu-19 a uvolňuje některé restrikce, přestože se denní přírůstky nově nakažených stále pohybují kolem rekordních hodnot. Spekulace o tom, že Peking bude opatření zmírňovat, podle agentury DPA vyvolalo například tvrzení čínské vicepremiérky Sun Čchun-lan, že pandemie dospěla do nové fáze.

Peking 9:57 1. prosince 2022

Čínská vláda a postoje k opatřením (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Vzhledem k tomu, že se varianta omikron stala méně patogenní, očkuje se více lidí a získali jsme více zkušeností s prevencí pandemie, je náš boj proti pandemii v nové fázi a přináší nové úkoly,“ uvedla podle DPA vicepremiérka při středečním jednání Národní zdravotní komise.

Policie umlčuje čínský vzdor. Prochází kamerové záznamy, tresty hrozí celým rodinám

Číst článek

Její vyjádření přichází v době, kdy města po celé Číně v boji proti šíření nákazy přijímají cílenější přístup a dolaďují 20 nových opatření, která vláda přijala před téměř třemi týdny, napsala agentura Reuters. Nedávné protesty však úřady při uvolňování restrikcí nezmiňují.

Čínská vláda podle Sun „vždy kladla zdraví a bezpečnost lidí na první místo a efektivně se vypořádala s nejistotami covidové situace skrze konzistentní strategii a flexibilní opatření“. Vicepremiérka rovněž hovořila o potřebě více očkovat.

Peking nedávno oznámil, že chce více proočkovat seniory a děti. Posilující dávku vakcíny proti covidu-19 v zemi se zhruba 1,4 miliardy obyvatel podle DPA dostalo pouze 40 procent lidí starších 80 let. Agentura v této souvislosti píše, že nižší proočkovanost ve starší populaci souvisí s obavami z vedlejších účinků vakcíny.

Číňané demonstrují, aby s nimi bylo zacházeno jako s lidmi. Si Ťin-pching ale nepřizná omyl, říká sinoložka

Číst článek

Přísná protikoronavirová opatření vyvolala o víkendu protesty v několika čínských velkoměstech. Demonstrace byly nejrozsáhlejším projevem nespokojenosti obyvatel s vládní politikou za poslední desítky let.

Mimo kritiku pandemických opatření na nich zazněly také výzvy k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany. Úřady v reakci na protesty navýšily počty policistů v ulicích několika měst, včetně Pekingu a Šanghaje, aby zabránily dalším demonstracím.

Počet nově hlášených případů koronavirové nákazy v Číně již třetí den v řadě mírně klesl. Zdravotní komise oznámila, že ve středu zaznamenala přibližně 35 800 nově nakažených, v úterý to bylo 37 600. Nedávno Čína zaznamenala rekordních více než 40 000 nových nákaz za den.

ČTK

Zdroj