Čína nabízí mírové znovusjednocení. Respektujte naši demokracii, reaguje Tchaj-wan

3 týdny starý 20

Čínský premiér Li Kche-čchiang v neděli přislíbil „mírové znovusjednocení“ s Tchaj-wanem s tím, že budou podniknuty rozhodné kroky proti jeho nezávislosti. Tchaj-pej odpověděla, že by měl Peking respektovat závazek tchajwanského lidu k demokracii a svobodě. Informovala o tom agentura Reuters.

Při zahájení výročního zasedání čínského parlamentu řekl čínský premiér Li Kche-čchiang, že Peking stojí za principem „jedné Číny“, který říká, že Tchaj-wan je součástí Číny, ačkoli přímo nevyhrožoval vojenskou akcí. „Měli bychom podporovat mírový rozvoj vztahů a urychlit proces mírového znovusjednocení Číny,“ vyjádřil se.

Vláda by podle něj měla implementovat politiku pro „řešení tchajwanské otázky“. Zároveň by měla „podniknout rozhodné kroky, aby se postavila nezávislosti Tchaj-wanu a podpořila znovusjednocení“, řekl Li před zhruba třemi tisíci delegáty v pekingské Velké síni lidu.

Dále čtěte

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Babiš ani Okamura nezmizeli. Řekněte jim svůj názor v originálním tričku

číst článek »

Čína by měla „respektovat oddanost tchajwanského lidu základním konceptům držení suverenity, demokracie a svobody Čínské republiky“, uvedla tchajwanská Rada pro pevninské záležitosti pro politiku Číny s použitím formálního názvu Tchaj-wanu a nazvala Liova slova „znovupotvrzením“ čínské politiky Tchaj-wanu. V prohlášení také napsala, že Peking by měl čelit realitě, kdy obě strany Tchajwanského průlivu si „nejsou navzájem podřízeny“.

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen opakovaně nabídla Číně jednání. Ta byla ale odmítnuta, protože je Pekingem považována za separatistku. Tchajwanci nemají zájem o to, aby ostrov ovládla autokratická Čína, která se nikdy nezdráhala použít násilí k získání tohoto území pod svou kontrolu. Li sice nehovořil konkrétně o Tchaj-wanu, v souvislosti s branou ovšem zmínil, že by ozbrojené síly měly zvýšit bojovou připravenost.

Čína si nárokuje demokratický Tchaj-wan za své vlastní území a během posledních tří let v okolí ostrova zvýšila svou vojenskou aktivitu. Reagovala tím na takzvanou „tajnou dohodu“ mezi Tchaj-pej a Washingtonem, který je považován za hlavního mezinárodního podporovatele Tchaj-wanu a zároveň mu dodává zbraně. Jako odpověď na návštěvu Taipei americké předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiové Čína v srpnu loňského roku uspořádala válečné hry kolem Tchaj-wanu.

Zdroj