Soud v Pekingu v pondělí čínsko-australského spisovatele Janga Cheng-ťüna odsoudil podmínečně k trestu smrti za špionáž. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na přítele rodiny Janga, který je už v Číně zadržován pět let. Australské ministerstvo zahraničí vyjádřilo zděšení nad rozsudkem a předvolalo si čínského velvyslance.

Peking/Canberra 8:04 5. února 2024

Čínsko-australský spispovatel Jang Cheng-ťün na archivním snímku

Čínsko-australský spispovatel Jang Cheng-ťün na archivním snímku | Foto: Chongyi Feng via AP | Zdroj: Profimedia

Jang, který v minulosti opakovaně kritizoval komunistickou vládu, byl v Číně zadržen v lednu 2019. Sedm měsíců mu nebylo sděleno žádné obvinění, nakonec mu čínská justice za vinu začala klást špionáž. Canberra to tehdy kritizovala a uvedla, že Jang byl zadržován v krutých podmínkách.

Penny Wong says Australia is "appalled at this outcome" after Yang Hengjun was given a death sentence in China (which can be commuted to a life sentence)

"We will be committed to communicating our response in the strongest terms" - including summoning China's ambassador pic.twitter.com/CcDjZFNDnO

— Josh Butler (@JoshButler) February 5, 2024

Soud se spisovatelem a akademikem, který jakákoliv obvinění ze špionáže odmítá, se uskutečnil už před třemi lety za zavřenými dveřmi, rozsudek padl až v pondělí. Podmíněný trest smrti podle Reuters znamená, že se po dvou letech změní na trest doživotního vězení. Rodina usiluje o propuštění Janga, a to také ze zdravotních důvodů.

Osmapadesátiletý autor špionážních románů a vlivný politický komentátor pracoval v minulosti na čínském ministerstvu zahraničí, později psal blog, který se věnoval citlivým otázkám demokracie v Číně. Proslul také románem, který pojednává o špionáži mezi Čínou a Spojenými státy. Text byl v Číně zveřejněn na internetu.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Taylor Swift a Miley Cyrus ovládly ceny Grammy. Z dvou hitů ve filmu Barbie bodoval ten od Billie Eilish

  2. Hladiny řek stouply. Na třetí povodňový stupeň se dostaly Labe na Trutnovsku a Jizera v Jablonci

  3. Nadprůměrně teplý týden. Maxima dosáhnou až 15 stupňů, sněžit bude pouze na horách na severu Česka

  4. Biatlonisté mívají často potíže s hrudním svalstvem. Celá populace dýchá špatně, vysvětluje fyzioterapeut

  5. Statisíce Němců opět protestovaly proti krajní pravici a růstu AfD. ‚Jen to odvádí pozornost,‘ namítá strana

  6. Čína odsoudila spisovatele k smrti. Obvinila ho ze špionáže, v minulosti opakovaně kritizoval vládu

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme