Čínská vláda uvalila sankce na devět britských jednotlivců a čtyři organizace kvůli údajným lžím o porušování lidských práv v provincii Sin-ťiang. Peking tak učinil poté, co Británie, Evropská unie, Spojené státy a Kanada v pondělí uvalily sankce na čínské představitele, které obviňují z porušování lidských práv muslimských Ujgurů. Čína pak reagovala sankcemi na zákonodárce a instituce v EU.

Peking 7:21 26. března 2021

Ujgurka prochází kolem obří plochy s podobiznou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na hlavním náměstí ve městě Kašgar voblasti Sin-ťiang. | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Čínské sankce se vztahují mimo jiné na zákonodárce, jako jsou bývalý lídr konzervativců Iain Duncan Smith a Komise pro lidská práva Konzervativní strany. Podle Pekingu sankcionované osoby a subjekty „zlomyslně šířily lži a dezinformace“.

Jednotlivci pod sankcemi a jejich nejbližší příbuzní mají zakázaný vstup na území Číny, uvedlo v pátek čínské ministerstvo zahraničí. Čínští občané a instituce budou mít zakázáno s nimi obchodovat.

Navštívila Čínu, skončila v převýchovném táboře. ‚Moji mysl dostali na pokraj šílenství,‘ říká Ujgurka

Číst článek

„Čína je pevně odhodlána ochránit svou národní svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy a varuje Británii, aby nepokračovala ve špatné cestě,“ uvedlo čínské ministerstvo. „Jinak bude Čína rezolutně dál reagovat,“ dodal Peking.

Aktivisté a experti OSN na lidská práva tvrdí, že v táborech v Sin-ťiangu je zadržován nejméně jeden milion muslimů. Čína údajně sahá k mučení, nucené práci i sterilizacím. Peking všechna obvinění opakovaně odmítl a tvrdí, že tábory jsou využívány k profesnímu školení a jsou nutné pro boj s extremismem.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Kvitová se vrátila po zranění vítězně, na turnaji v Miami si hladce poradila s Cornetovou

  2. Ministerstvo obrany stále čeká na slíbených pět miliard. Peníze na výplaty získá škrty v investicích

  3. Čína oplácí Británii sankce kvůli Ujgurům. Odveta za ‚lži a dezinformace‘ se týká organizací i jednotlivců

  4. PŘEHLEDNĚ: Začíná celostátní sčítání lidu. Kde a kdy ho můžete vyplnit a na co se statistici ptají?

  5. Zohorna ozdobil premiéru v NHL gólem, trefili se i další tři Češi. Vaněček vychytal výhru Washingtonu

  6. Výběr z médií: konec letního času v pandemii, nedostatek řemeslníků v Česku a výzkum genů žita

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme