Čína přesunula své zájmy a snaží se ovlivnit Bidenovu správu, tvrdí zpravodajci

1 měsíc starý 6

William Evanina z amerického úřadu ředitele Národní zpravodajské služby uvedl, že čínská kampaň je „jako na steroidech“. „Po prezidentských volbách se zaměřila na Bidenovu správu. Hovoříme o zahraničním i diplomatickém vlivu nejen lidí v administrativě, ale i jejím okolí,“ uvedl.

Evanina dodal, že se Čína pokoušela vměšovat nejen do nedávných voleb, ale také do snahy amerických firem vyvinout vakcínu proti koronaviru. Ministerstvo spravedlnosti slova o ovlivňování a špionáži nepřímo potvrdilo, když uvedlo, že z USA v poslední době odletěla zhruba tisícovka čínských agentů.

V listopadových prezidentských volbách byla Čína jedním z důležitých bodů. Trumpova kampaň se v asijské zemi pokoušela zajistit materiál proti Bidenovu synovi Hunterovi, demokraté zase upozorňovali na Trumpův účet u čínské banky, který vedl i během působení v Oválné pracovně.

Ředitel divize národní bezpečnosti amerického ministerstva spravedlnosti John Demers během středeční on-line diskuse neziskové organizace Aspen Institute uvedl, že se zpravodajské služby během léta na čínské agenty působící v USA speciálně zaměřily.

Trumpovy vztahy s Čínou

FBI identifikovala „stovky“ agentů s vazbami na čínskou lidovou osvobozeneckou armádu a provedla šest zatčení. „To byly jen špičky ledovce. Ledovce, který zasahoval mnohem hlouběji, než jsme si mysleli,“ uvedl Demers, který dodal, že jen Čína má zdroje, schopnosti a vůli provádět v USA politickou a ekonomickou špionáž.

Vztahy mezi dvěma světovými mocnostmi Čínou a Spojenými státy jsou komplikované. Donald Trump v roce 2016 před svým funkčním obdobím hovořil o Číně rázně, když uvedl, že nedovolí, aby nadále znásilňovala Ameriku. Po nástupu do funkce ale o prezidentu Si Ťin-pchingovi mluvil jako o „skvělém chlapovi, se kterým rád pobývá“.

V roce 2018 však uvalil cla na část čínského dovozu, na což retrospektivně reagoval Peking. Situaci navíc vyhrotil koronavirus, o kterém Trump mluví jako o „čínském viru“. Mírné zklidnění přinesla až obchodní dohoda, kterou obě strany podepsaly letošní rok.

Číňané nyní doufají, že Joe Biden bude ve funkci prezidenta USA vůči jejich zemi mírnější.

Zdroj