Čína si vyhrazuje právo použít proti Tchaj-wanu v krajním případě a při závažných okolnostech sílu, první volbou je ale pro ni mírové znovusjednocení. Podle agentury Reuters to v sobotu řekl mluvčí Komunistické strany Číny.

Peking 13:55 15. října 2022

Plenární zasedání Komunistické strany Číny v Pekingu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Znovusjednocení Číny a Tchaj-wanu je podle něj v zájmu všech, včetně tchajwanských obyvatel, řekl mluvčí na tiskové konferenci v Pekingu. Konala se den před zahájením sjezdu vládnoucí strany.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Japonsko se obává eskalace napětí u Tchaj-wanu. Kvůli Číně zvažuje rozmístění střel dlouhého doletu

Číst článek

V neděli začne v Pekingu týden trvající sjezd Komunistické strany Číny, na kterém bude pravděpodobně na třetí funkční období zvolen prezident Si Ťin-Pching. Čínští prezidenti jsou v úřadu pět let.

Mluvčí strany znovu hájil takzvanou politiku nulového covidu a s ní spojená přísná opatření, včetně uzavírání milionů lidí do karantén při výskytu minimálního počtu nakažených.

V zemi podle něj žije mnoho starých lidí a různé její části jsou nerovnoměrně rozvinuté. „Reakce na nemoc covid-19, jakou Čína zvolila, se ukázala být co do nákladů nejužitečnější,“ tvrdí mluvčí.

Podle agentury DPA nicméně slíbil lepší koordinaci epidemických opatření a sociální a hospodářské politiky.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Čína si vyhrazuje možnost použít proti Tchaj-wanu násilí, znovusjednocení je podle ní v zájmu všech

  2. Vražda mladých lidí a boj za změnu hodnot. Slováci se sešli na stejném místě jako po vraždě Kuciaka

  3. Kdo je Ivan Toney? Před dvěma lety kopal třetí ligu, nyní v Premier League střílí jeden gól za druhým

  4. Rusko možná zaplatí reparace Ukrajině, aniž by se na to Moskvy někdo ptal. Vzniká plán, jak využít sankce

  5. Řetízkárna v Jáchymově mění majitele. Z převlékárny politických vězňů bude komunitní centrum

  6. Za pětikilometrovou jízdu 7100 Kč. Pražský taxikář přišel o vůz a hrozí mu ztráta licence až na tři roky

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme