Čína vyjádřila na regionální konferenci silnou podporu Afghánistánu

4 měsíce starý 23

foto Ilustrační foto - Čínský ministr zahraničí Wang I (vpravo) a ministr zahraničí ve vládě Tálibánu Amír Chán Muttakí. 

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching dnes na regionální konferenci vyjádřil silnou podporu Afghánistánu. Slíbil, že Peking bude podporovat "mírový a stabilní rozvoj" této asijské země, kterou po loňském odchodu západních sil a kolapsu vlády nyní ovládá islamistické hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AP. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání uvedl, že přítomnost Spojených států a NATO v zemích hraničících s Afghánistánem je nepřijatelná.

Si přislíbil čínskou podporu Kábulu v poselství na schůzce zástupců Afghánistánu, Číny, Ruska, Pákistánu, Íránu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu v historickém městě Tchun-si ve východočínské provincii An-chuej. Pořádání konference podle AP vyjadřuje snahu Pekingu hrát v Afghánistánu vedoucí úlohu po stažení amerických a spojeneckých vojsk v srpnu loňského roku.

Afghánci usilují o "mírový, stabilní, rozvinutý a prosperující Afghánistán", který "slouží společným zájmům zemí regionu i mezinárodnímu společenství", tvrdí čínský vůdce. Peking podle něj po celou dobu respektuje svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu a je odhodlán podporovat jeho rozvoj. Bližší podrobnosti Si neuvedl, AP však připomíná, že Čína již do Afghánistánu posílá humanitární pomoc a chtěla by tam otevřít měděný důl.

Loni koncem července - měsíc před nástupem Tálibánu k moci - přijal čínský ministr zahraničí Wang I vysoce postavené představitele tohoto radikálního islamistického hnutí. Tálibán tehdy označil za "klíčovou" sílu důležitou pro mír a obnovu Afghánistánu. Při této a dalších příležitostech Číňané naléhali na Tálibán, aby dal záruky, že v Afghánistánu nenajdou útočiště lidé z čínské turkické muslimské menšiny Ujgurů, kteří podle Pekingu usilují o svržení čínské vlády ve svém domovském regionu Sin-ťiangu. Wang minulý týden nečekaně navštívil Kábul.

Čína podobně jako jiné země vládu Tálibánu dosud neuznala, zároveň ale nové vládce Afghánistánu otevřeně nekritizovala a ponechala otevřené i své velvyslanectví v Kábulu.

Šéf ruské diplomacie Lavrov, který byl na konferenci rovněž přítomen, podle agentury TASS uvedl, že Rusko nesouhlasí s možným rozmístěním vojenské infrastruktury USA a NATO ve středoasijských zemích sousedících s Afghánistánem. Vyjádřil také obavy z plánů teroristické organizace Islámský stát na destabilizaci Střední Asie. Ve středu se Lavrov sešel s čínským ministrem zahraničí, dohodli se na posílení spolupráce obou zemí "v nynější složité mezinárodní situaci".

Zdroj