Čínská laboratoř řešila podle amerického experta před vypuknutím covidu bezpečnostní incident. Co to říká o původu pandemie?

4 měsíce starý 56

Kde se vzal typ koronaviru, který do roku 2020 nikdo neznal – však se mu také zpočátku říkalo „nový koronavirus“, než dostal jméno SARS-CoV-2 –, pak se zničehonic objevil v čínském městě Wu-chan, odtamtud se rozšířil do světa a obrátil ho vzhůru nohama? Ve hře jsou dvě hypotézy: buď přenos na člověka z volně žijícího zvířete, nebo únik viru z laboratoře. Jen jedna z nich je pravdivá, jenže stále nevíme, která to je.

Spor o původ viru probíhá od samého počátku pandemie. Zastánci jedné i druhé verze občas přicházejí s novými argumenty. Nejnovější vývoj představuje zpráva amerického senátora Richarda Burra (republikán ze Severní Karolíny). Jeho tým dospěl k závěru, že nejpravděpodobnější („most likely“) příčinou pandemie covidu je nehoda, k níž došlo v čínské vědecké laboratoři.

Tajný jazyk stranických pohlavárů

Zpráva, opatřená na titulní straně velkým znakem Senátu Spojených států, budí dojem, že jde o oficiální sdělení celé horní komory Kongresu. Není tomu tak. Není dokonce ani zprávou celé senátní komise pro zdraví, vzdělání a sociální otázky (Health, Education, Labor and Pensions – HELP), jejímž místopředsedou Burr je. Jde o čistě osobní iniciativu jednoho senátora.

Na druhou stranu nelze zprávu odbýt jako nekvalitní a motivovanou jen politicky, což o ní říkají někteří komentátoři a vědci názorově blízcí Demokratické straně. Burr měl k dispozici devítičlenný odborný tým, který pracoval po dobu patnácti měsíců. Zveřejněná zpráva je jen stručným výtahem ze shromážděných materiálů. Tým pracoval hlavně s otevřenými zdroji, použil však podklady, s nimiž se dosud nepracovalo, především zápisy z jednání stranických orgánů

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdroj