Čínská letadla a lodě se opět přiblížily k Tchaj-wanu

5 měsíce starý 81

Na této fotografii, kterou poskytla čínská tisková agentura Xinhua, se člen Lidové osvobozenecké armády během vojenských cvičení dívá dalekohledem na tchajwanskou fregatu Lan Yang v pátek 5. srpna 2022. Foto: Lin Jian, ČTK/AP

Čínská letadla a lodě se opět přiblížily k Tchaj-wanu

Podle Tchaj-peje čtyři čínské letouny při svých aktivitách překročily střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany.

Tchaj-wan tento týden navštívila delegace amerického Kongresu. Dorazila nedlouho poté, co na ostrově jednala šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely. Peking k návštěvě amerických kongresmanů v pondělí uvedl, že „čínská armáda bude pokračovat ve cvičeních a bude připravena k boji, aby hájila suverenitu země“.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

podpis
Zdroj