Indická policie na konci ledna osvobodila holuba, kterého podezřívala ze špionáže. V kleci si odseděl osm měsíců. Podle prvních závěrů vyšetřovatelů hrozilo, že je pták čínským agentem. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o ztraceného holubího závodníka.

Bombaj 22:29 2. února 2024

Holub

Holub byl závodní pták z Tchaj-wanu, který se ale zaletěl až do Indie (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Holubovo utrpení začalo v květnu, píše indický vládní list Press Trust of India. Domněle nebezpečného holuba odchytili strážníci poblíž přístavu v Bombaji.

Na nohách měl dva kroužky se vzkazem, který se podobal čínštině. Policie proto měla podezření, že je pták zapleten do špionáže a zadržela ho. Později přebýval v zajetí v jedné z bombajských veterinárních nemocnic.

Věda pro děti: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?

Číst článek

Před nedávnem se ale ukázalo, že holub byl závodní pták z Tchaj-wanu, který se ale zaletěl až do Indie. S povolením policie byl holub převezen do Bombajské společnosti pro prevenci týrání zvířat. A právě tam ho lékaři kliniky v týdnu osvobodili.

Vyjádření bombajské policie se zatím novinářům nepodařilo získat.

Vůbec to ale není poprvé, co se v Indii dostal holub do vazby. Před čtyřmi lety policie propustila z vězení údajně špionážního ptáka, který ale patřil pákistánskému rybáři. K přeletu si vybral špatné místo –⁠⁠⁠⁠⁠ přeletěl totiž hranici mezi dvěma státy, které mají od rozdělení napjaté vztahy.

V roce 2016 pak byl jiný holub vzat do vazby, tentokrát už na základě důkazu. Policie na jeho noze totiž objevila vzkaz, který vyhrožoval indickému premiérovi Naréndrovi Módímu.

The pigeon that was suspected of being a spy for China was released on Tuesday from a veterinary hospital in Mumbai. The bird had been in captivity for eight months since it was found wandering in a port with Chinese writing on its wings. https://t.co/OHk0iHWk7L

— The New York Times (@nytimes) February 2, 2024

Lucie Pávová

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Skialpinisté na sjezdovkách ohrožují sebe i ostatní lyžaře. Areály v Libereckém kraji zpřísňují pravidla

  2. ONLINE: Ukrajinský útok na Lysyčansk zabil dvacet lidí, uvádí ruské úřady. Další můžou být pod troskami

  3. Takový talent, jako je Menšík, jsme tu dlouho neměli, říká kapitán tenistů Navrátil po úvodních dvouhrách

  4. Kritici rozhodli o nejlepším českém filmu roku. Stala se jím černá komedie Přišla v noci

  5. Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

  6. Bez medaile a jen jedno páté místo. Čekali jsme více, hodnotí sobotní závody cyklokrosařů trenér Dlask

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme