Čínský výrobce mění postoj a testy do škol dodá, tvrdí firma Masanta. Pomohla prý ambasáda

5 měsíce starý 16

Český vítěz tendru na antigenní testy do škol prý zdravotnický materiál od čínské firmy Singclean nakonec získá. Firmě Masanta v přemluvení výrobce údajně pomohla čínská ambasáda. Radiožurnál informoval o tom, že vztahy mezi výrobcem a dodavatelem ochladly kvůli mocenským tlakům v souvislosti s využíváním linek na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu.

Praha/Peking 12:54 31. března 2021

Antigenní testy od čínské společnosti Singclean, které do škol dodá česká firma Masanta | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

„Výrobce Singclean dnes začal komunikovat standardním způsobem,“ uvedl šéf společnosti Masanta Martin Ladyr ve středu s tím, že pozitivní vliv na změnu názoru výrobce měla i čínská ambasáda, kterou česká firma kvůli mocenským tlakům okolo nákupu testů kontaktovala.

‚Komunikace ochladla.‘ Čína otálí s dodávkou milionů testů do škol, důvodem můžou být linky z Tchaj-wanu

Číst článek

Ladyr vlastní zároveň společnost Good Mask, která provozuje čtyři výrobní linky na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu. Mohla to být prý záminka pro neférový mocenský boj, který se rozehrál na pozadí nákupu testů do škol. Čínský výrobce kvůli tomu otálel s odesláním dalších testů.

„I když se zřejmě konkurenci nelíbí, že jsme státu nabídli požadované antigenní testy s naprosto zanedbatelnou marží, a odhalili tak skutečné ceny antigenních testů, tak považuji za naprosto nepřijatelné, aby si brali za rukojmí naše děti,“ dodal Ladyr.

Ten v úterý večer Radiožurnálu také řekl, že „někdo s mocí a vlivem“ zástupce firmy Masanta „vykreslil jako démony, kteří se profilují proti Číně“ a kteří podporují protchajwanskou politiku.

První dodávka už ve středu

Česká firma od středečních ranních hodin zaváží první část dodávky antigenních testů do skladů u Opavy. Redakci to potvrdila Správa státních hmotných rezerv. Masanta by ve středu podle smlouvy měla předat 1,5 milionu výtěrových antigenních testů z přední části nosu. Zbylých 3,5 milionu testů musí do skladů dodat do 12. dubna.

Nákup antigenních testů do škol ve středu dopoledne řešil i Ústřední krizový štáb, potvrdil to jeho šéf, vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD. Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr podle něj přítomné členy ujistil, že komplikace s plněním dodávky nehrozí.

„Oni byli takto ujištěni tou dodavatelskou firmou. Žádné oficiální informace o tom, že by byly komplikace, respektive že by se ty komplikace nepodařilo vyřešit, zatím nemám,“ uvedl po jednání na dotaz Radiožurnálu Hamáček.

Radiožurnál s dotazem na dodávky testů oslovil i čínskou firmu Singclean, na e-mail zatím nereagovala. S žádostí o vyjádření se redakce obrátila také na velvyslanectví Čínské lidové republiky.

Matěj Skalický

Zdroj