Čínu poprvé od Wu-chanu drtí nová varianta koronaviru. Asijské země propadají panice

1 měsíc starý 12

Ačkoli je počet případů relativně malý, jsou rozptýleny po celé zemi, což státní média přimělo ke srovnání s počáteční epidemií koronaviru ve Wu-chanu v roce 2019. Všechny lety z Nankingu byly pozastaveny nejméně do 11. srpna. Všem 9,3 milionu lidí žijícícím ve městě bylo nařízeno podstoupit PCR testy. V provincii Ťiang-su, jejíž je Nanking hlavním městem, jsou v lockdownu statisíce lidí. V pekingské čtvrti Čchang-pching dostalo příkaz zůstat doma 41 tisíc obyvatel.

Podle Daily Mail nemocné hlásí také provincie S'-čchuan, Liao-ning a Chu-nan. Che-pej a Vnitřní Mongolsko rovněž provádějí testování a trasování kontaktů poté, co do oblastí cestovali lidé z Nankingu. Další ohnisko nákazy zasáhlo také provincii Jün-nan, když Číňané, kteří navštívili sousední Myanmar –⁠ kde se počet případů prudce zvyšuje kvůli variantě delta –⁠ měli po příjezdu domů pozitivní test.

Delta v asijských zemích

Varianta delta, která se poprvé objevila v Indii a je mnohem nakažlivější než původní verze koronaviru, se ukázala jako obzvláště obtížně zvladatelná pro mnoho zemí, které se dosud spoléhaly na uzavření hranic. V kombinaci s nízkou mírou očkování tyto země –⁠ většinou v Asii –⁠ nyní zaznamenávají nárůst případů na rekordní nebo téměř rekordní úroveň a jejich vedoucí představitelé spěchají se zavedením lockdownů.

Ve Vietnamu, Thajsku, Malajsii a Indonésii, které byly dříve označovány za úspěšné v boji s virem, v poslední době došlo k prudkému nárůstu počtu nakažených. Také v Japonsku a Jižní Koreji je počet případů na historicky nejvyšších hodnotách nebo se k nim alespoň blíží. S variantou delta je spojena také přibližně polovina nových případů v japonském Tokiu, kde se nyní odehrává letní olympiáda.

Míra světové proočkovanosti

Po celém světě na COVID-19 zemřelo více než 4,2 milionu lidí. Za hlavní zbraň proti této nemoci se považuje očkování. Podle údajů agentury AFP byly na celém světě podány více než čtyři miliardy dávek. Země s vysokými příjmy mají v průměru 97 injekcí na 100 obyvatel, zatímco v zemích s nízkými příjmy se jedná o pouhých 1,6 injekce.

Zdroj