Číslo R kleslo pod klíčovou hodnotu 1. Poprvé od 2. února

1 měsíc starý 4

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Dění v Česku v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět:

- Reprodukční číslo R poprvé od 2. února kleslo pod hodnotu 1. Aktuálně je 0,97, vyplývá z dat Ministerstva zdravotnictví. Hodnota čísla udává, kolik dalších lidí nakazí jeden infikovaných.

- Testování na nemoc covid-19 ve firmách je ode dneška povinné i pro agenturní pracovníky a případně také živnostníky, kteří v podniku vykonávají nějakou činnost. Zaměstnavatelé také musejí od dnešního dne vést evidenci samotestů u zaměstnanců.

- Lidé, u kterých bude podezření na nákazu jihoafrickou mutací covidu-19 nebo se její výskyt potvrdí, smí nově opustit izolaci až po negativním výsledku PCR testu. Provést se může nejdříve po dvou týdnech od zjištění nákazy, řekl po včerejším jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 • Očkování u praktiků vázne

  Očkování v ordinacích má být jednou z cest, jak v Česku rozjet masivní vakcinaci proti covidu-19, a to hlavně u nejohroženějších. Zatím ale praktici popisují spíše frustraci – váznou dodávky i administrativa. Více v článku níže:

 • Klienti domovů a personál musí na testy

  Obyvatelé domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení by se ode dneška měli znovu začít pravidelně každých pět dnů testovat. Pětidenní testování se týká i personálu. Antigenní test nemusí podstoupit ale třeba ti zaměstnanci a klienti, kteří se nechali očkovat a mají aspoň dva týdny po druhé očkovací dávce. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví, které platí ode dneška.

 • Testovat se musí nechat i agenturní zaměstnanci

  Testování na nemoc covid-19 ve firmách je ode dneška povinné i pro agenturní pracovníky a případně také živnostníky, kteří v podniku vykonávají nějakou činnost. Zaměstnavatelé také musejí od dnešního dne vést evidenci samotestů u zaměstnanců.

  Podniky s počtem zaměstnanců nad 250 měly s testováním začít minulý týden ve středu a firmy s 50 až 249 pracovníky v pátek. Od 10. března bude platit povinné testování i pro úřady s 50 a více pracovníky. Testy jsou povinné vždy jednou týdně, ne ale pro lidi pracující z domova.

Zdroj