Číslo R roste, vláda rozhodne o rozvolnění

2 měsíce starý 14

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět:

- Reprodukční číslo R už čtvrtý den v řadě roste, nyní se pohybuje na hodnotě 0,85. Vyplývá to z dat Ministerstva zdravotnictví.

- Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně zřejmě do konce června. Předpokládá to vládní novela, kterou schválila Sněmovna. Novela teď putuje do Senátu.

- Data o šíření nákazy za středu budou podkladem pro čtvrteční rozhodnutí vlády o otevírání školek a také obchodu a služeb.

- Jaká omezení nyní platí, čtěte ZDE.

- Jak se šíří koronavirus ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

  • Co je uvnitř českého „zázraku“ na covid. Firmu šetří úřady

    Česká obchodní inspekce a Státní ústav pro kontrolu léčiv prověřují na základě zjištění Seznam Zpráv brněnskou firmu Bakter Medical. Ta tvrdí, že je výrobcem českého antigenního testu Saligen.

  • Středeční data rozhodnou o rozvolnění

    Vláda dnes odpoledne na základě středečních dat o vývoji epidemie projedná plán na rozvolňování opatření. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko směřuje k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději 3. května. Jeho úřad nyní připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

    Arenberger také oznámí, ve kterých krajích se do mateřských škol budou moci od 26. dubna vrátit všechny děti. Nyní je navštěvují jen předškoláci. Jisté je to pro Karlovarský a Královéhradecký kraj, které plní limit pod 100 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za týden. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby se otevírání školek řídilo epidemickými údaji ne z krajů, ale z okresů. Díky tomu by se podle něj mohly otevřít i školky v některých částech Plzeňského a Středočeského kraje.

Zdroj