Citadela Pandžšír: Údolí v Afghánistánu vzdoruje Tálibánu, odradilo i Sověty. Jak?

3 měsíce starý 98

Celý Afghánistán je obsazený Tálibánem. Opravdu celý? Kdeže. Osady afghánských občanů v těžko přístupném údolí Pandžšír stále odolávají radikálním islamistům. Místní jsou na obranu zvyklí.

Mezi lety 1980 a 1985 se oblast pokoušela dobít sovětská vojska v rámci první války v Afghánistánu. Sovětské tanky i další kusy těžké techniky se ale tříštily o pahorky Pandžšíru, kde neměly šanci manévrovat. Afghánští rebelové se tehdy ubránili. I díky podpoře Spojených států, Saúdské Arábie či Velké Británie.

Za pár let ale muselo pár tisíc bojovníků v Pandžšíru znovu do zbraně. V devadesátých letech minulého století se totiž snažilo údolí zabrat čerstvě zformované hnutí Tálibán. Ani radikálové se ale do údolí neprobili.

Teroristický útok

Symbolem odporu se v obou výše zmíněných střetech stal afghánský vojevůdce Ahmad Šáh Masúd přezdívaný Lev z Pandžšíru. Radikálům se ho nepodařilo zneškodnit ve válce, zkusili to tedy jinak. V září roku 2001 se dva pravděpodobní příslušníci teroristické organizace Al-Káida infiltrovali až k Masúdovi a v přestrojení za marocké novináře ho požádali o rozhovor. Během interview ale v kameře explodovala nastražená bomba, která Lvovi způsobila smrtelná zranění.

Jeho odkaz v Afghánistánu žije dál. Teď hnutí odporu v Pandžšíru organizuje Masúdův syn Ahmád. Ten nyní stanul proti stejným nepřátelům jako kdysi jeho otec. Radikální hnutí Tálibán totiž po nedávném zabrání většiny Afghánistánu a Kábulu vyslalo stovky ozbrojenců do Pandžšíru, aby se vypořádaly s posledním hnutím odporu.

Svobodný Afghánistán

Ahmád se ale nehodlá vzdát. Tím spíš, že nevede vystrašenou formaci žoldnéřů, ale několik tisíc vycvičených bojovníků. Jeho muži pravidelně trénují, zbraně v oblasti nosí i děti. Podle zahraničních agentur navíc do Pandžšíru uprchli také někteří příslušníci afghánských speciálních jednotek, které v regionu po dlouhá léta cvičili Američané.

V legendárním údolí se také skrývá viceprezident rozpadlé afghánské vlády Amruláh Sálih, který je po úprku prezidenta Ašrafa Ghaního ze země alespoň na papíře nejmocnějším politikem v zemi.

Údolí Pandžšír se tak v posledních dnech znovu proměnilo na poslední baštu odporu a na symbol svobodného Afghánistánu.

Zdroj