‚Cítím se hrozně.‘ Guvernér New Yorku čelí obviněním ze sexuálního obtěžování a utajování počtu zemřelých

2 měsíce starý 12

Loni o něm někteří mluvili coby o možném budoucím kandidátovi demokratů na prezidenta Spojených států. Teď guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo vzdoruje požadavkům, aby odstoupil nebo aby státní zákonodárci zahájili jeho impeachment. K obvinění, že jeho úřad zatajoval počet mrtvých během pandemie covidu, se v posledních dnech přidávají další – ze sexuálního obtěžování.

New York 14:07 7. března 2021

„Chci, abyste věděli, že jsem se nikdy nikoho nevhodně nedotýkal,“ vzkázal Newyorčanům guvernér Andrew Cuomo | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Andrew Cuomo zažívá další kritický březen. Loni se jím řízený stát v tomto měsíci stal jedním z epicenter pandemie koronaviru, kde se pod náporem obětí hroutily nemocnice i pohřební služby.

Poslechněte si příspěvek Jana Kaliby o aktuální situaci newyorského guvernéra Andrewa Cuoma

Cuomo si napříč zemí získal jisté sympatie pro způsob, jakým o krizi navenek komunikoval – působil soucitným a kompetentním dojmem.

Ovšem později se také objevilo obvinění, teď už federálně vyšetřované, že jeho kancelář přinutila úřady zatajit několik tisíc obětí covidu z newyorských domů s pečovatelskou službou. A teď k tomu přibývají i výpovědi žen, které Cuoma obviňují ze sexuálního obtěžování.

„Guvernér se se mnou chce vyspat – to jsem si pomyslela. A bylo mi to velmi nepříjemné. Věděla jsem, že z toho pokoje musím co nejdřív zmizet. Aniž by to řekl výslovně, tak mi naznačoval, že pro něj mám dostatečný věk a že on je osamělý,“ řekla televizi CBS Charlotte Bennettová, bývalá Cuomova poradkyně a jedna z žen, které v posledních dnech promluvily o Cuomově údajném nevhodném chování vůči nim, od slovního až po dotyky.

I mezi demokraty, kteří státní legislativu v New Yorku ovládají, už se objevily požadavky na Cuomovu rezignaci. Ten to odmítl a řekl, že bude plně spolupracovat při nezávislém vyšetřování, které začalo.

Cenu Emmy dostane guvernér New Yorku. Cuomo denně v televizi informoval o koronaviru

Číst článek

„Chci, aby to Newyorčani slyšeli přímo ode mě. Teď chápu, že jsem se choval způsobem, který byl lidem nepříjemný. Nebylo to záměrné a já se za to skutečně a hluboce omlouvám. Cítím se hrozně a popravdě také trapně. Ale chci, abyste věděli, že jsem se nikdy nikoho nevhodně nedotýkal,“ obrátil se na Newyorčany guvernér, kterého příští rok čeká boj o znovuzvolení, pokud se do něj bude chtít pustit.

Většina občanů jeho státu si podle Quinnipacké univerzity myslí, že by na čtvrté funkční období už kandidovat neměl a jeho silná podpora se od loňského května výrazně propadla, i když většina respondentů zároveň odpověděla, že rezignovat by teď Cuomo neměl.

Jan Kaliba

Zdroj