CNN: Jako před branami pekla. Dronaři odhalují zvěrstva páchaná ruskými jednotkami

3 měsíce starý 110

Rusové sice popírají, že by se při své „mírové misi“ na Ukrajině zaměřovali na civilisty, opak však dokazují záběry z amatérských dronů. Zařízení pomáhají i při hledání a zneškodňování ruských tanků. „V normálním životě před válkou jsme byli civilisté, kteří rádi létali s drony a natáčeli videa na YouTube. Ale teď jsme se stali důležitou součástí odboje,“ tvrdí člen speciální jednotky pro shromažďování zpravodajských informací Oleksandr Radzikhovskyj.

„Jako bychom byli před branami pekla,“ popisuje reportér CNN. „Na silnici na západ od Kyjeva ležela rozsetá mrtvá těla civilistů, některá ještě stále vedle vraků svých aut. Kolem se potulovali psi, kteří hledali něco k snědku. Takovou podívanou za sebou zanechaly ruské jednotky, když odtud ustupovaly.“

Ruská armáda napadá civilisty

Jednotka bezpilotních letounů natočila jeden z incidentů 7. března. Po dálnici jela skupina aut a dostala se pod palbu z tanku, který stál u silnice. Jedno z vozidel zastavilo a řidič vystoupil s rukama nad hlavou. V tom okamžiku byl na místě zastřelen. Toho dne byli zabiti dva lidé: Maksim Iovenko a jeho žena Ksenija, televizi CNN to potvrdila jejich rodina. Radzikhovskyj popisuje, že po tomto incidentu dron natočil, jak z auta ruští vojáci dostávají další dvě osoby a odvádějí je pryč. Příbuzní prý potvrdili, že šlo o šestiletého syna manželů a rodinného přítele, který s nimi cestoval. Oba byli později Rusy propuštěni.

Televizi CNN poslal Radzikhovskyj hodiny videozáznamu, na kterém jeho tým zkoumá ruská vozidla. Nachází je i tehdy, když jsou pečlivě schovaná. „Říkají nám oči, protože my vidíme, a když vidíte a můžete podávat hlášení, můžete provádět dělostřelecké údery,“ řekl Radzikhovskyj.

Přenos informací mezi dronaři a vojáky trvá jen několik minut.

Zdroj