CNN: Ukrajinský prezident Zelenskyj je na cestě do Washingtonu. Poprvé od invaze opustil zemi

5 měsíce starý 18

Oficiální místa ve Washingtonu ani v Kyjevě dosud Zelenského návštěvu Spojených států nepotvrdila. Podle CNN cesta kvůli mimořádným bezpečnostním opatřením nebyla dopředu oznámena a je možné, že bude na poslední chvíli odvolána.

Spojené státy se během Zelenského návštěvy chystají ohlásit nový balíček vojenské pomoci ve výši 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun), který má zahrnovat systém protivzdušné obrany Patriot, uvedla AP. Kyjev v posledních měsících vytrvale žádal své západní spojence, aby mu poskytli prostředky k obraně před vzdušnými útoky Ruska na kritickou infrastrukturu.

Historická návštěva

Informaci o chystaném Zelenského vystoupení před Kongresem publikoval jako první web Punchbowl News s odkazem na devět svých s věcí obeznámených zdrojů. Web také uvedl, že Zelenskyj by se měl setkat s vedením Kongresu a šéfy Demokratické i Republikánské strany ve výboru pro národní bezpečnost.

Zelenskyj od začátku ruské invaze podnikl několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal také do regionů osvobozených od okupační armády. V úterý navštívil vojáky ve městě Bachmut v Doněcké oblasti, kde se nyní odehrávají nejtěžší boje mezi ukrajinskými obránci a ruskými invazními jednotkami.

Zdroj