Co bude, až tady nebude pandemie? aneb Sociální služby bez budoucnosti

2 měsíce starý 11

V současné době nesmíme myslet pouze na pandemickou krizi. Musíme myslet i na to, co po krizi přijde. Ministr Hamáček v pátek prohlásil, že jsme v cílové rovince. Upřímně, chci mu věřit, i když si neodpustím poznámku, že s využitím chytřejších protiepidemických opatření bychom už teď protínali cílovou pásku. Ani ta ale automaticky neznamená výhru. Možná pár dní oslav a plácání po ramenou. Jenže, co bude, až tady nebude pandemie? Co bude s klíčovými problémy, které jsme nedořešili před únorem 2020? 

Jedním z takových problémů je situace v sociálních službách. Ty byly už před nástupem pandemie silně podfinancované a jejich pracovníci naprosto nedostatečně ohodnoceni. Covidu se ale museli i přesto postavit tváří v tvář a dopady pandemie schytávali v první linii. Není tajemstvím, že zaměstnanci v sociálních službách jsou unaveni a celá situace je pro ně náročná. 

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Kdyby nepomohli dobrovolníci, nechci si ani raději představovat, jak by některá centra sociálních služeb nebo domovy pro seniory fungovaly. Respektive nefungovaly. A to jsme stále u institucí – domácí péče nebo neformální pečující? To by bylo povídání na samostatnou kapitolu. A programy péče o mládež nebo podpory zaměstnanosti zase na další. 

Hazardování s penězi pro sociální služby

Že pandemie problémy sociálních služeb, na chvíli zametené pod koberec, prohloubí, o tom snad ani nemůže být pochyb. Proto je až hazardem plánovat přesměrování části peněz z evropského sociálního fondu plus do infrastruktury. Přesně to dnes udělala vláda! 

Navzdory predikcím, že desetině Čechů hrozí chudoba. A jsou to kromě seniorů nebo osob se zdravotním postižením právě nízkopříjmové skupiny (zejména rodiče, již přišli kvůli pandemii o práci), kterým by finance z evropského fondu pomohly. 

Napadá mě, že stavba dálnice je asi víc vidět než systematická finanční podpora sociálních služeb. Smutné. Jen doufám, že si rodina bude moci za pár let cestování vlastním vozem (po nově postavené dálnici) vůbec dovolit.

Autorka je 1. místopředsedkyně KDU-ČSL a předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí

Zdroj