Co bude příště? Vyhlášení státního smutku, až zemře Putin? Zdechovský odsoudil kondolence Evropy Íránu

před 1 měsíc 38

Kvůli úmrtí íránského prezidenta Ebrahíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána vyjádřili Íránu soustrast i evropští politici a přední představitelé Evropské unie. „Co bude příště? Snaha o vyhlášení státního smutku, až zemře Putin?“ reagoval pobouřeně europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Evropská unie kritizuje Írán za porušování lidských práv, dodávání zbraní Rusku i za jeho podporu húsíjských rebelů v Jemenu. Unijní diplomacie již na íránské představitele uvalila řadu sankcí.

Přesto Unie vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje svou soustrast rodinám všech obětí a postiženým íránským občanům, které smrt íránského prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána zasáhla. „Evropská unie vyjadřuje soustrast k úmrtí prezidenta Íránské islámské republiky Ebrahima Raisiho, ministra zahraničí Husseina Amira Abdollahiana a dalších íránských představitelů, kteří se v neděli podíleli na tragické havárii vrtulníku,“ stojí ve vyjádření.

Konkrétně Íránu jménem Evropské unie kondoloval předseda Evropské rady Charles Michel. „“EU vyjadřuje upřímnou soustrast nad smrtí prezidenta Raísího a ministra Amírabdolláhjána, jakož i dalších členů delegace a posádky při nehodě vrtulníku. Naše myšlenky míří k jejich rodinám,“ napsal Michel a přidal se také šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Kondolence ze strany evropských představitelů  pobouřily europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Ten zkritizoval zejména Borrella s tím, že kondoluje ke smrti íránského prezidenta, který „výrazně podporoval Rusko ve válce na Ukrajině, spolupracoval s KLDR na vývoji atomové bomby, nebo se snažil o zničení státu Izrael.“

Dále Zdechovský o Raísím uvedl, že rozvracel Blízký východ za pomoci spřátelených vojenských skupin, omezoval lidská práva a držel ve vězení EU diplomata. „Co bude příště? Snaha o vyhlášení státního smutku, až zemře Putin?“ rozčílil se.

Íránu kondoloval také polský prezident Andrzej Duda, který napsal, že ho zprávy o smrti Raísího a dalších členů delegace hluboce zasáhly. Není podle něho mnoho národů, které mají ve svých dějinách tak tragické události. „Ale my, Poláci, máme za sebou strašnou zkušenost s katastrofou polského vládního letounu v ruském Smolensku v roce 2010, známe pocit šoku a prázdnoty, jaké v lidských srdcích a státu zůstanou po náhlé ztrátě politické a společenské elity“. Polsko se proto „s mimořádným pochopením spojuje s blízkými obětí a íránským národem v modlitbě a zármutku“, uvedl Duda.

Maďarský premiér Viktor Orbán vyslovil „nejhlubší soustrast íránskému lidu“, k němuž míří „naše myšlenky a modlitby“ a italská premiérka Giorgia Meloniová vyjádřila solidaritu Íráncům a ocenila, že íránská oficiální místa hovoří o nehodě a nešíří konspirační teorie. Jménem Francie zveřejnilo stručné prohlášení ministerstvo zahraničí.

Přečtěte celý článek