Co chtějí zemědělci a co slibují politici? Protesty farmářů v otázkách a odpovědích

před 6 měsíce 128

Jak probíhal čtvrteční protest?

Jízda zemědělců, kterou na rozdíl od pondělního protestu v Praze pořádaly oficiální zemědělské organizace, nepřinesla ani vyhrocené situace, ani nová témata. Protestovat proti byrokracii a politice Evropské unie vyjely asi tři tisíce kusů zemědělské techniky, jejichž řidiči se na hraničních přechodech setkali s farmáři z okolních zemí. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil poklidný průběh protestu a zdůraznil, že chce jednat o hlavních politikách, které zemědělci kritizují.

„Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují někteří úředníci Evropské komise a zahlcují svými hlášeními nebo počty kontrol evropské zemědělce. Není možné tímto způsobem pokračovat,“ uvedl Výborný na hraničním přechodu v Hodoníně.

Chtějí zemědělci konec Green Dealu?

„Pokud Green Deal nezabijeme, zabije nás,“ pronesl na zemědělském setkání v Hodoníně Andrej Gajdoš, který zastupoval slovenské farmáře. Green Deal je jedním z ústředních motivů zemědělských protestů.

Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu si klade za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality, a to do roku 2050. Odstoupit od ní požadovali i organizátoři pondělního protestu, ačkoliv mnozí účastníci upozorňovali, že takové požadavky nejspíš nejsou reálné. Sami organizátoři v čele se Zdeňkem Jandejskem zdůrazňovali, že vládu chtějí k odstoupení od Green Dealu donutit několikadenním protestem, ten se ale nekonal.

Odstoupení naopak nepožaduje agrární komora, která se zahraničními partnery protesty pořádá. Komora nicméně upozorňuje na to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek