Jak probíhal čtvrteční protest?
Jízda zemědělců, kterou na rozdíl od pondělního protestu v Praze pořádaly oficiální zemědělské organizace, nepřinesla ani vyhrocené situace, ani nová témata. Protestovat proti byrokracii a politice Evropské unie vyjely asi tři tisíce kusů zemědělské techniky, jejichž řidiči se na hraničních přechodech setkali s farmáři z okolních zemí. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ocenil poklidný průběh protestu a zdůraznil, že chce jednat o hlavních politikách, které zemědělci kritizují.
„Dlouhodobě říkám, že mám totožné výhrady k tomu, jakým způsobem fungují někteří úředníci Evropské komise a zahlcují svými hlášeními nebo počty kontrol evropské zemědělce. Není možné tímto způsobem pokračovat,“ uvedl Výborný na hraničním přechodu v Hodoníně.
Chtějí zemědělci konec Green Dealu?
„Pokud Green Deal nezabijeme, zabije nás,“ pronesl na zemědělském setkání v Hodoníně Andrej Gajdoš, který zastupoval slovenské farmáře. Green Deal je jedním z ústředních motivů zemědělských protestů.
Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu si klade za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality, a to do roku 2050. Odstoupit od ní požadovali i organizátoři pondělního protestu, ačkoliv mnozí účastníci upozorňovali, že takové požadavky nejspíš nejsou reálné. Sami organizátoři v čele se Zdeňkem Jandejskem zdůrazňovali, že vládu chtějí k odstoupení od Green Dealu donutit několikadenním protestem, ten se ale nekonal.
Odstoupení naopak nepožaduje agrární komora, která se zahraničními partnery protesty pořádá. Komora nicméně upozorňuje na to, že