Co je ve hře: uzavření škol i omezení pohybu 20 km kolem bydliště

1 měsíc starý 8

Naopak firem by se zpřísnění dotknout nemělo, bude se v nich ale zřejmě muset pravidelně testovat. O nařízeném uzavření továren se naopak neuvažuje. Vyplynulo to z jednání opozice s premiérem Babišem.

Rozšířit by se však mohl zákaz prodeje. Podle informací Novinek kabinet zvažuje, že by z dosud otevřených obchodů uzavřel ještě drogérie.

Všechna výše zmíněná opatření by však neměla vstoupit v platnost v následujících dnech, ale až s odstupem, nejčastěji se spekuluje o lhůtě jednoho týdne.

Finální rozhodnutí ale padne až po jednání vlády. To má začít od 20. hodiny. Následnou tiskovou konferenci budou Novinky vysílat živě.

Kabinet by měl navíc požádat ještě o prodloužení či vyhlášení nového nouzového stavu. Ten nyní platí do 27. února. Nahradit ho měl pandemický zákon. Ten ale není podle premiéra pro zvládnutí epidemie v současnosti dostatečný.

Opozice chce, aby vláda přijatá opatření dostatečně odůvodnila. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tak slíbila zaslat stranám seznam, která opatření by podle ní měla platit a především z jakých důvodů.

Zdůvodnění opatření chce opozice v patřičné kvalitě. Po roce boje s epidemií podle Bartoše totiž vláda musí být schopná jednotlivá opatření doprovodit tím, jaké budou mít výsledky.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že vláda představila několik zvažovaných opatření, ale řadu z nich nebyla schopna blíže zdůvodnit a předpovědět jejich dopad. „Slíbili nám lepší zdůvodnění a odpovědi na naše podněty a otázky dodat," konstatovala.

Zdroj