Co rozhodne eurovolby, kdo může překvapit a koho čeká největší souboj? Odpovídají autoři předvolebních průzkumů

před 1 měsíc 59

Volby do Evropského parlamentu se rychle blíží, podle všech doposud publikovaných průzkumů bylo hlavním favoritem na vítězství hnutí ANO. Dosahovalo na zhruba 27 procent a jeho náskok před veškerou konkurencí byl poměrně viditelný.

O vítězství, alespoň soudě dle dřívějších šetření, se s ním mohla přetahovat pouze koalice Spolu s podporou zhruba 21 procent. Koaliční politici sázeli na ostrou fázi kampaně a mobilizaci vlastních příznivců, která je měla s výsledkem dostat na první místo před Babišovo hnutí.

Zda to Spolu dokáže, je jednou z klíčových otázek nadcházejících voleb. Už jen proto, že tři strany koalice vsadily z vnitropolitických důvodů na pokračování spolupráce také v eurovolbách. Neúspěch by přitom mohl mít výrazné dopady i do samotné spolupráce mezi stranami Spolu.

Nejde ale o jedinou neznámou. Důležité také bude, jak si povedou další strany, hnutí a koalice.

Starostové do čela kandidátky postavili Danuši Nerudovou a za cíl si vytknuli čtyři mandáty – jsou široce zvažovanou variantou, dokážou ale vedle sympatií reálně získávat i hlasy? A podaří se SPD udržet pozici hegemona antisystémového spektra?

Nejen na tyto otázky odpovídali Michal Kormaňák z agentury Ipsos, Jan Burianec ze STEM/MARK, Pavel Ranocha z Kantar CZ a Jan Herzmann ze společnosti Herzmann. Experti na průzkumy rozebrali, co nakonec může volby rozhodnout, i to, zda lze od volebních výsledků očekávat překvapení.

Co rozhodne

Mezi výzkumníky opakovaně zaznívá, že klíčem k volebnímu úspěchu bude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek