Coufala oslavují, zkrotil amerického sprintera. Hrál rukou, zuřil kouč Fulhamu

5 měsíce starý 60

 Reuters

Oba čeští fotbalisté v anglické Premier League po dlouhé době odehráli bok po boku celý zápas. Tomáš Souček a Vladimír Coufal přispěli k důležité záchranářské výhře Kladivářů, která sice nenabídla fotbalovou krásu, ale vynesla jejich klub do mírně klidnějších vod: na čtrnácté místo, tři body nad sestupové pásmo.

Manažer David Moyes jako by se v pozici tonoucího chytil stébla v podobě hráčů, kteří byli oporami v minulých dvou veleúspěšných sezonách.

V sestavě udělal pět změn a z mnoha drahých posil tentokrát postavil do základní sestavy pouze útočníka Dannyho Ingse, jinak vsadil na "staré známé" - Vladimíra Coufala, Angela Ogbonnu, Aarona Cresswella, Michaila Antonia či Pabla Fornalse. V sestavě podržel i tvrdě kritizovaného Součka. A to se  vyplatilo.

"Stará garda je vždy připravená," napsal možná lehce provokativně španělský záložník Fornals po utkání na své sociální sítě. 

West Ham v aktuální sezoně utratil za posily přes 170 milionů liber, z Premier League se víc plácli přes kapsu jen dva giganti: Chelsea a Manchester United. Nakonec ale vyšel návrat k "low cost" variantě.

"Výkon byl ve výsledku zase strašný, ale tým bránil srdcem, vášní a předvedl konečně nějakou organizaci hry, což jsme v téhle sezoně viděli jen zřídka. Očividně to nebyla náhoda, že se Moyes vrátil k obranné čtyřce z minulé sezony," napsal klubový server Hammers News.

Chvály se dočkal i Coufal, který se do základu vrátil poprvé od zranění paty a hned ukázal, že je na pravý kraj obrany spolehlivější variantou než často chybující německý reprezentant Thilo Kehrer.

"Do sestavy se měl po reprezentační přestávce vrátit dřív. Jeho houževnatost a bojovnost týmu pomohla," hodnotil londýnský Evening Standard a ocenil Coufala nadprůměrnou známkou 7 z 10. Stejnou volil i magazín Football.London.

"Němce teď Moyes preferoval, i když byl Coufal už v pořádku, teď se Čech vrátil a hned udělal dojem. Hrál důležitou roli při jediném gólu, připsal si řadu dobrých obranných zákroků, byl velmi spolehlivý," stálo v analýze.

Třicetiletý exslávista si na pravé straně velmi dobře poradil s jedním z nejrychlejších beků celé ligy, Američanem Antonee Robinsonem. I fanouškovské stránky Fulhamu zmiňovali, že v této sezoně jinak excelentní "rychlík" byl tentokrát zkrocen Coufalem.

Fanoušci West Hamu oceňovali i Coufalovu vášeň po utkání:

Čech se přes Američana dostal právě krátce před jediným gólem zápasu, v souboji ale pravděpodobně míč zasáhl rukou, čehož si rozhodčí nevšimli. K situaci se nevrátil ani VAR, což portugalský kouč Fulhamu Marco Silva nechápal.

"Jsme trochu frustrovaní, protože dali gól, který měl být odvolán. Od Coufala to byla jasná ruka. Znovu je těžké pochopit, proč takový gól platil a VAR ten moment nekontroloval," uvedl potrestaný manažer, který musel zápas sledovat z ochozů a neměl k dispozici dlouhodobě distancovaného kanonýra Aleksandara Mitroviče.

Lepší hodnocení než v minulých případech si z derby odnesl i druhý český reprezentant Tomáš Souček.

"Jeho fyzička byla platná, ve dvojici s Declanem Ricem fungoval dobře. Pořád to není nejlepší co se týče přihrávek, ale míč tentokrát držel přece jen lépe než v předchozích týdnech," hodnotil známkou 6 z 10 Football.London.

"Měl trochu štěstí, že přežil výprask na Newcastlu a zůstal v sestavě, ale tentokrát ho bylo ve středu pole opravdu potřeba," známkoval totožně Evening Standard.

Hammers nyní do konce dubna čekají tři náročné anglické týdny, do konce měsíce odehrají ještě šest zápasů. Ve čtvrtek zahájí čtvrtfinále evropské Konferenční ligy na hřišti belgického Gentu, v neděli je čeká náročné domácí derby s lídrem Premier League Arsenalem.

Zdroj