Covidová vlna sílí. Počet hospitalizací vzrostl na 364, incidence je nejvyšší od května

4 měsíce starý 103

V úterý se nechalo testovat zhruba 8 000 lidí, což byl druhý nejvyšší zájem od května. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, dosáhla pozitivita téměř 22 procent. Poprvé od března byla u tohoto typu testů pozitivní více než pětina testovaných. V případě preventivních testů se covid potvrdil zhruba u sedmi procent vzorků. U nejčastějších diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, byla pozitivita přes 30 procent.

Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených ještě několik týdnů přibývat. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Počet lidí v těžkém stavu se v poslední době výrazně nemění. Více než 20 jich nemocnice evidovaly naposledy 6. května.

S covidem dosud v Česku zemřelo 40 340 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí devět. Tyto údaje se ale mohou při dalších aktualizacích změnit. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvedlo ministerstvo.

Incidenční číslo roste od začátku června, výjimkou byly pouze dva sváteční dny v minulém týdnu. Od pondělí se zvýšilo ve všech krajích Česka. Nejvyšší je v Praze. V uplynulém týdnu připadá na 100 tisíc Pražanů 155 nakažených. V žádném jiném kraji zatím není incidence vyšší než 100. Nejnižší je v Olomouckém kraji, kde má hodnotu 42.

Očkovat proti covidu se v úterý nechalo 1 101 lidí, o 100 méně než v pondělí. Pro třetí posilující dávku si přišlo 946 z nich. Právě o takzvaný booster je dlouhodobě nejvyšší zájem. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování zatím dorazilo přes 4,2 milionu z nich.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje více než 271 tisíc podezření na opakovanou nákazu.

Zdroj