ČR podporuje výzvu EU k propuštění aktivistů v Hongkongu, uvedl Petříček

1 měsíc starý 13

foto Členové opoziční Demokratické strany 6. ledna 2021 v Hongkongu na tiskové konferenci k masovému zatýkání prodemokratických aktivistů.

Praha - Česká republika podporuje výzvu Evropské unie k propuštění prodemokratických aktivistů zatčených v Hongkongu, uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Čína vyzývá k respektování své svrchovanosti a odmítá zasahování do svých vnitřních záležitostí, reagovala na stejné sociální síti čínská ambasáda v Praze. Petříčka nejmenovala, uvedla, že jde o reakci na vyjádření "českého funkcionáře".

Celkem 53 prodemokratických aktivistů bylo v Hongkongu zatčeno ve středu kvůli podezření z porušení zákona o národní bezpečnosti. Podle úřadů se pokusili svrhnout vládu. Je to zatím největší zásah proti opozici ve městě na základě nové, sporné legislativy. Podle opoziční Demokratické strany policie zatkla aktivisty za účast v nezávisle organizovaném neoficiálním hlasování v červenci 2020, při kterém měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby.

Petříček uvedl, že hromadné zatčení více než 50 prodemokratických aktivistů v Hongkongu je další známkou potlačování politických svobod a demokratických principů garantovaných hongkongskou ústavou. "ČR podporuje výzvu EU k okamžitému propuštění všech zadržených," dodal. K propuštění zadržených aktivistů v Hongkongu vyzval ve čtvrtek také americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podle mluvčího čínského velvyslanectví někteří lidé svévolně komentují legitimní postupy hongkongské policie, a dokonce požadují propuštění "zločinců zatčených v souladu se zákonem". Zatčení jsou podezřelí z rozvracení státní moci, uvedl. Čína je právním státem, Hongkong je její součástí a hongkongské záležitosti jsou čistě vnitřními záležitostmi Číny, napsal. "Čína vyzývá příslušnou osobu, aby skutečně respektovala svrchovanost Číny, respektovala zásady právního státu, upustila od dvojího standardu a okamžitě přestala jakýmkoliv způsobem zasahovat do záležitostí Hongkongu a vnitřních záležitostí Číny." uzavřel mluvčí.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod správu Číny v roce 1997. Peking území spravuje podle principu jedna země, dva systémy, avšak podle kritiků postupně Hongkongu omezuje autonomní výsady i demokratické zřízení. V reakci na protest proti sílícímu vlivu pevninské Číny loni Peking vydal pro Hongkong nový bezpečnostní zákon, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Hongkongská vláda také zrušila zářijové parlamentní volby, zdůvodnila to šířením epidemie koronaviru.

Zdroj