Credit Suisse dávno nešlape jako švýcarské hodinky. Banka tratila důvěru i kvůli lovu tuňáků

2 dny starý 10

Celý poslední týden byl pro globální bankovní sektor velkou výzvou. Začalo to nečekaným krachem Silicon Valley Bank (SVB), který byl největším bankrotem americké banky od finanční krize v roce 2008. SVB doplatila na nedostatečnou diverzifikaci aktiv, tedy rozložení rizika do různorodých investic. Šlo přitom o 16. největší banku v USA.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kolaps, který připomněl Lehman Brothers: V USA se třese bankovní sektor, obavy zasáhly i ČR

Tím to ale neskončilo. Nezdravé podmínky ve finančním sektoru probublaly na povrch uzavřením dalšího amerického peněžního domu, Signature Bank. Navíc v současnosti má obří problémy kalifornská First Republic Bank, které přispěchaly na pomoc největší americké banky. Poskytnou kolabující společnosti gigantickou finanční injekci o objemu 30 miliard dolarů (675 miliard korun).

V Evropě mezitím probíhá jiná bankovní krize, v jejímž středu se nachází právě švýcarská Credit Suisse. A není to poprvé, co musí tato společnost hasit vážné problémy.

Odposlechy a korupce

Příběh Credit Suisse začal nenápadně. Společnost vznikla už v roce 1856, aby financovala stavbu švýcarského železničního systému. V průběhu let se ale začala orientovat i na běžné investory a dlouhou dobu platila za garanci pravé švýcarské kvality.

V posledních letech se ale pověst uznáváné banky, která se vypracovala mezi nejmocnější finanční instituce na planetě, začala kazit. Prokuratura v minulosti prokázala, že zaměstnanci Credit Suisse například záměrně nadhodnocovali cenu některých aktiv, aby mohli získat vyšší odměny. Banka také manipulovala s měnovými kurzy a falšovala daňová přiznání ve Spojených státech. Podle webu Swiss.info se její vedení rovněž podílelo na špehování vlastních zaměstnanců.

Pro tuňáky ani cent

Zřejmě největší skandál vyplul na povrch v roce 2017. Kauza měla spojitost s Mosambikem a jeho  tehdejším ministrem financí Manuelem Changem. Credit Suisse měla africké zemi v průběhu let poskytnout půjčku ve výši 1,3 miliardy dolarů (29 miliard korun). A slovo „měla“ je zde opravdu na místě.

Peníze měly jít na rozvoj lovu tuňáků, jenže se cestou do africké státní kasy z velké části vypařily. Bankéři Credit Suisse si totiž na projektu vzali extrémně vysoké provize a patřičně se „zahojili“ i mosambičtí úředníci.

Velkou část viny ale nesl i ministr Chang. Ukázalo se, že strážce státní pokladny půjčku vlastní vládě tak trochu zamlčel. Povedlo se mu totiž přemluvit Credit Suisse, aby peníze poslala na soukromé konto a ne na účet centrální banky. Švýcarská společnost tak byla zároveň podvedená a zároveň měla na skandálu svůj podíl.

Jak agentura Reuters předloni informovala, Credit Suisse kvůli aféře dostala pokutu 475 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun). Odškodnění putovalo na účty amerických a britských úřadů, které byly v souvislosti s mosambickou korupční kauzou obelhané.

Credit Suisse je nyní v problémech znovu. Ukázalo se, že má výrazné ekonomické potíže. Její akcie proto v půlce týdne výrazně klesly. Nakonec se ale problém „vyřešil“ – či spíše oddálil – obřím úvěrem od švýcarské centrální banky ve výši 50 miliard švýcarských franků, což je přes 1,2 bilionu korun.

Zdroj