ČRo: Podnikatel Nemrah stíhaný v korupční kauze Dozimetr byl propuštěn z vazby

2 měsíce starý 27

foto Policejní automobil - ilustrační foto.

Praha - Podnikatel Zakaría Nemrah stíhaný v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP) je na svobodě. Z vazby na Pankráci byl po téměř třech měsících propuštěn na kauci. Českému rozhlasu (ČRo) to potvrdily zdroje obeznámené s vyšetřováním. Už minulý týden se dostal na svobodu bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček nebo někdejší ekonomický ředitel DPP Matej Augustín. V případu jsou vazebně stíháni ještě podnikatelé Michal Redl a Pavel Kos.

V kauze je obviněna víc než desítka lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Nemrahův advokát Tomáš Kaiser nechtěl propuštění komentovat, napsal server iROZHLAS.cz. Webu Seznam Zprávy dříve potvrdil, že žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze požadoval za propuštění Nemraha na svobodu kauci. "Pan státní zástupce stanovil výši kauce, kterou jsme respektovali,“ sdělil.

Kauza se na veřejnost dostala v polovině června po policejním zásahu, při kterém kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prohledali mimo jiné prostory na pražském magistrátu včetně kanceláře tehdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka (tehdy STAN) či v budovách dopravního podniku a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Kvůli kauze odstoupil ministr školství a jeden ze zakladatelů STAN Petr Gazdík, europoslanec Stanislav Polčák kvůli známosti s Redlem v hnutí pozastavil členství. S mužem se scházel i ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek, který následně také rezignoval.

Zatím poslední, kdo kvůli kontaktům s obviněným rezignoval, je místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Byla terčem kritiky kvůli tomu, že právě Nemrah byl svědkem jejího muže na jejich svatbě a je také kmotrem jejího dítěte, o čemž ve středu informovaly servery Neovlivní a Seznam Zprávy.

Zdroj