ČSSD ve Sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku

1 měsíc starý 8

foto Ilustrační foto - Předseda ČSSD Jan Hamáček.

Praha - Vládní ČSSD ve Sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku, řekl dnes novinářům předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Horní komora podle něj schválila předpis v podstatě v podobě návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), který ČSSD odmítla podpořit už ve Sněmovně. Místo 90 miliard korun bude podle ČSSD navíc znamenat zásah do rozpočtu ve výši 105 miliard, takže předlohu strana podpořit nemůže.

Senát ve čtvrtek po zhruba desetihodinové debatě schválil pozměněnou verzi daňového balíčku. Pokud upravený návrh schválí i poslanci, nahradí supehrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšení daňové slevy na poplatníka. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

ČSSD se před projednáváním daňového balíčku s ANO na jeho podobě neshodla, ve Sněmovna navrhovala původně sazby 19 a 23 procent, zatímco Babiš 15 a 23 procent. "Senát schválil v podstatě to, s čím přišel pan premiér Babiš do Sněmovny. Je tam přidána kompenzace pro kraje, takže místo 90 miliard to bude stát 105 miliard," řekl Hamáček. Znamená to podle něj obrovskou ránu pro následující rozpočet v příštím roce, ale i ten následující. "Ten rozpočet na příští rok je ještě sestaven tak, jak je, ale pro rok 2022 to bude obrovský problém," doplnil.

Senátní verze podle něj znamená taky problém pro seniory, protože kvůli kombinaci přijatých změn porostou méně platy a bude nižší tlak na valorizaci důchodů. "My jsme nemohli hlasovat pro 90 miliard, tak těžko můžeme hlasovat pro 105 miliard. Takže sociální demokracie to nepodpoří," shrnul Hamáček.

Zdroj