ČSSD volí nové vedení. Hamáčka vyzval Petříček i Valachová

1 měsíc starý 4

„Vím, co po pandemii covidu,“ prohlásil Hamáček ve svém videu na Facebooku, v němž požádal spolustraníky o podporu. Již dříve navíc uvedl, že věří, že svoje místo v čele strany obhájí.

Hamáček uspěl již na sjezdech v letech 2018 a 2019. Sociální demokracie ale pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci.

I tak získal Hamáček před sjezdem největší podporu v regionech, a sice nominaci od pěti krajských organizací. Další z uchazečů Tomáš Petříček uspěl ve dvou regionech. Až po krajských konferencích se do souboje o funkci přihlásila poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Na sjezdu se mohou přihlásit i další uchazeči, pokud získají nominaci alespoň deseti delegátů.

Čtvrtý z uchazečů podpořil Petříčka 

Původně se o místo v čele strany chtěl ucházet i starosta brněnské městské části Líseň Břetislav Štefan, který se nakonec rozhodl podpořit šéfa diplomacie Petříčka. Štefan bude však usilovat o to, aby ho delegáti zvolili Petříčkovým statutárním místopředsedou.

Dvojici podpořil pardubický hejtman Martin Netolický, či nynější místopředseda Michal Šmarda, který bude funkci ve vedení rovněž obhajovat.

Nominaci do nejužšího vedení má vedle Šmardy i zbytek nynější sestavy, tedy statutární místopředseda Roman Onderka a místopředsedové Jana Maláčová a Ondřej Veselý. Kraje ale podpořily také bývalého šéfa Senátu Milana Štěcha, místostarostu Bohumína Igora Bruzla, Jana Tvrdého či poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka.

Vystoupí Středula i šéf Zelených

Sjezdu se může účastnit až 279 delegátů. Promluví k nim předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula či zástupce vedení strany Zelených, se kterou ČSSD vyjednává o předvolební spolupráci. Definitivní rozhodnutí o společné kandidatuře by však mělo padnout až po sjezdu.

Vedle tajné volby nového vedení budou mít delegáti na sjezdu prostor pro diskusi. Pokud se stihnou podle plánu všechny volební body v pátek, sobotní program by měla naplnit diskuse o volebním a dlouhodobém programu sociální demokracie.

ČSSD dlouho doufala, že epidemické podmínky umožní, aby se delegáti sešli osobně v Hradci Králové. Loni v listopadu kvůli tomu posunula termín sjezdu z ledna na duben. Vzhledem k nouzovému stavu a souvisejícím omezením pohybu však strana nakonec před dalším odkladem upřednostnila on-line formu.

Zdroj