ČSSD zatím ve vládě zůstává. Nejvíce se židle kýve pod ministryní práce Maláčovou

3 měsíce starý 52

Premiér Babiš po sobotním vyhlášení výsledků voleb nebyl schopen odpovědět na otázku, zda bude chtít do ustanovení nového kabinetu pokračovat ve vládě s ČSSD poté, co se nedostala do Sněmovny. Z telefonátu s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) podle Babiše vyznělo, že by Hamáček pochopil, pokud by tomu tak nebylo.

Téma se otevřelo také v nedělní Partii. „Určitě se to řešit bude. K nějaké rekonstrukci vlády může dojít v podstatě kdykoliv. Byl bych pro odchod některých ministrů a nebudu konkrétní,“ řekl v Partii předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Premiér Babiš přitom ještě před volbami několikrát naznačoval, že není spokojen s prací ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Proto také v Partii od ostatních hostů zaznívalo, že by právě ona mohla z vlády odejít.

Vondráček na druhou stranu uvedl, že by někteří ministři zase zůstat mohli. „Bavíme se tady o řádech měsíců, tak je otázka, zda například měnit ministra zemědělství Miroslava Tomana, který je v té komunitě respektovaný,“ doplnil.

Na vládě se téma neřešilo

Po prvním povolebním jednání vlády v pondělí předstoupil před novináře pouze vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který uvedl, že se téma pokračování vlády s ČSSD zatím vůbec neřešilo.

„Atmosféra byla pracovní a věcná. V podstatě jsme vůbec neřešili výsledky voleb. Nebyla k tomu žádná diskuse, nepadlo ani téma, jak kdo bude, nebo nebude ve vládě. Jednoduše řečeno jedeme v režimu, v jakém jsme jeli před volbami,“ uvedl Havlíček. Kabinet se sejde i další pondělí, doplnil. „Předpokládám, že v tomto režimu se bude pokračovat i nadále,“ uvedl.

Pondělního jednání se zúčastnili z ministrů ČSSD vicepremiér Jan Hamáček, ministr kultury Lubomír Zaorálek a zemědělství Miroslav Toman, dodal Havlíček. Maláčová byla z jednání omluvena. „Jak vláda vždy začínala a končila, tak to bylo i tentokrát,“ řekl. Podle Havlíčka nemá rekonstrukce vlády smysl ve chvíli, kdy není jasné, jak dlouho ještě kabinet bude existovat. „Domnívám se, že by se to mělo dohrát v této sestavě,“ konstatoval.

Z oslovených ministrů ČSSD se vyjádřil pouze šéf resortu kultury Lubomír Zaorálek, který nevidí v další spolupráci problém. „V ČR je praxe, že ministři řídí úřady do nástupu nové vlády. Věřím, že se sestavování vlády nebude protahovat,“ řekl CNN Prima NEWS.

Zdroj