Čtyři pětiny očkovaných, kteří se nakazili koronavirem, infekci na nikoho nepřenesli

4 měsíce starý 106

Očkování izraelské dívky proti koronaviru Foto: Amir Cohen, Reuters

Nová data z izraelského ministerstva zdravotnictví ukazují, že ukončené očkování dobře brání v případě nákazy koronavirem její přenos. Osmdesát procent z nich nepřeneslo na nikoho dalšího koronavirus, i když byli na koncertech, v tělocvičnách nebo v restauracích, uvedl izraelský Kanál 12.

Očkování izraelské dívky proti koronaviru Foto: Amir Cohen, Reuters

Čtyři pětiny očkovaných, kteří se nakazili koronavirem, infekci na nikoho nepřenesli

Asi deset procent lidí, kteří se nakazili navzdory očkování koronavirem, jej přenesli na jednu další osobu během návštěvy těchto zařízení. Pouhá tři procenta nakazila na těchto místech další dva nebo tři lidi. U sedmi procent se nepodařilo zjistit, zda někoho nakazili, uvedla televize.

Data byla zveřejněna poté, co izraelské ministerstvo ve čtvrtek opět rozhodlo zavést od 29. července zelený covid pas, který omezuje pro osoby starší dvanácti let vstup na akce pro sto a více lidí venku i vevnitř jen očkovaným, těm, co prodělali covid-19 nebo mají negativní test mladší 72 hodin.

Covid pas bude používán i při návštěvě tělocvičen, sportovních utkání, restaurací, konferencí a turistických míst i modliteben.

Premiér Naftali Bennett současně dal ve čtvrtek najevo, že si neočkovaní zřejmě budou muset platit testy z vlastní kapsy: „Není důvod, aby daňoví poplatnicí a ti, kdož splnili svou občanskou povinnost se očkovat, platili testy těm, co se odmítli očkovat.“ Současně Bennett opětovně vyzval ty, kteří se mohou očkovat, aby to udělali a neohrožovali zbytek země: „Jeden milion Izraelců se odmítá nechat očkovat. Ohrožují celou populaci, ohrožují dalších osm milionů obyvatel.“

Na lidi mladší devatenácti let připadá přes pětinu nových případů, ale jen čtyřicet procent z nich dostalo alespoň jednu dávku vakcíny. Nejméně jednu dávku dostalo už 5,7 milionů obyvatel Izraele.

V pátek bylo v zemi odhaleno 1430 nových případů nákazy. Aktuálně nakažených je 11 102. Počet pacientů ve vážném stavu stoupl na 89. Bennett varoval, že by vláda mohla vyhlásit už čtvrtý celonárodní lockdown.

podpis
Zdroj