Čtyři pětiny pracovních rukavic neprošly kontrolou obchodní inspekce. Většina nebyla ve správné třídě

2 měsíce starý 6

Téměř čtyři pětiny ochranných pracovních rukavic, které v loňském roce zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), nevyhovělo normám. Inspekce to v tiskové zprávě uvedla v pátek. Kontrolou prošlo 32 typů rukavic od 30 distributorů a cílem bylo ověřit, zda splňují technické požadavky. Porušení předpisů inspekce zjistila u 25 typů.

Praha 14:07 16. dubna 2021

occupational-safety-_210416-105720_dok.jpg | Foto: Bru-nO | Zdroj: Pixabay | CC0 Public Domain

Inspekce uvedla, že při zkouškách v laboratoři bylo u 23 vzorků zjištěno, že neodpovídají třídám ochrany, které u nich výrobce deklaroval. Požadavku na odolnost proti oděru nevyhovělo 13 vzorků, pět vzorků nebylo odolných proti řezu čepelí, 16 proti dalšímu trhání a čtvery rukavice nebyly odolné proti propíchnutí.

Česká obchodní inspekce toleruje nelegální respirátory, tvrdí Asociace nanotechnologického průmyslu

Číst článek

„U některých odebraných vzorků se jednalo o kumulaci více nedostatků současně,“ doplnila inspekce. Vedle toho u některých rukavic kontroloři zjistili formální nedostatky jako chybějící návod nebo identifikace výrobce.

Česká obchodní inspekce vyzvala výrobce a distributory k odstranění zjištěných chyb a výrobky, které nesplnily požadavky pro uvedení na unijní trh, stáhly firmy z distribuce.

Inspekce kontroluje ochranné rukavice, které jsou pro své univerzální využití velice žádané, pravidelně.

V roce 2019 vykázala nedostatky podle kontroly více než polovina rukavic, u kterých ověřovala, zda splňují technické požadavky ohledně bezpečnosti. Dva vzorky rukavic podle výsledků tehdejšího testování představovaly pro spotřebitele vážné nebo vysoké bezpečnostní riziko.

ČTK

Zdroj