Čtyřletá dívka zemřela na covid. Nakazila se zřejmě od matky, která odmítala očkování

4 dny starý 5

Malá Kali Cooková zemřela v úterý ve spánku doma v Bacliffu, pouhých pět hodin poté, co se v časných ranních hodinách probudila s prvními příznaky horečky, sdělila místním médiím její matka Karra Harwoodová. „Kali byla naprosto v pořádku a pak odešla,“ řekla zdrcená matka.

Harwoodová uvedla, že pozitivní test byl proveden předchozího dne, přičemž ona i její snoubenec William Tucker už byli kvůli nemoci doma v karanténě. „Snažila jsem se od ní držet dál a nechtěla jsem, aby to dostala ona a moje další děti,“ řekla matka o Kali, jejím bratrovi a pětiměsíční sestře, kteří se také nakazili.

Matka nyní lituje, že se očkování proti COVID-19 bránila. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse je v Texasu proočkovanost jen o něco málo vyšší než 50 procent. „Patřila jsem k lidem, kteří byli proti,“ řekla místním novinám o očkování. „Teď si přeji, abych nikdy nebyla,“ přiznala.

Kali byla prvním dítětem, které zemřelo na COVID-19 v okrese Galveston během pandemie, uvedla kancelář soudního lékaře. Okres podle místních zdravotníků zaznamenal téměř 50 tisíc potvrzených případů a více než 470 dalších úmrtí. „Je to hrozná věc, ale myslím, že lidé o tom musí vědět,“ uvedl k úmrtí holčičky Philip Keiser, úředník, který je v této oblasti zodpovědný za zdravotnictví.

„Je velmi důležité, abyste si v případě nemoci svých dětí neříkali: ‚Ale vždyť budou v pořádku.‘ Pokud jsou vaše děti nemocné, vyhledejte lékařskou péči,“ apeloval Keiser.

Sbírka na rodinu

Kali právě nastoupila do předškolní třídy, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se nakazila právě tam, uvedli úředníci. Sledování kontaktů neprokázalo, že by se kromě vlastní rodiny pohybovala v blízkosti někoho nakaženého.

Matka malé Kali mezitím spustila internetovou sbírku na pomoc vlastní rodině v době, kdy je se svým snoubencem bez práce. Její cíl 20 000 dolarů (asi 428 tisíc korun) dárci rychle překonali.

„Její srdce bylo příliš čisté pro tento krutý svět a Bůh se rozhodl, že potřebuje po svém boku dalšího krásného anděla,“ napsala o Kali. „Jsme všichni zlomení a jen se snažíme přijít na to, jak se dostaneme (přes tento život) bez jejího světla,“ dodala.

„Nebyla to obyčejná holčička. Raději si hrála s červy a žábami, než aby nosila mašle. Byla tak krásná a plná života,“ řekla Harwoodová o své dceři.

Zdroj