Čtyřletý Denys z Ukrajiny trpí dětskou mozkovou obrnou a hluchotou. Rodina prosí o pomoc

1 týden starý 11

Petatřicetiletá Kateryna a sedmatřicetiletý Jurij jsou rodiči tří dětí. U nejmladšího Denyse však po porodu došlo k velkým komplikacím, kvůli kterým mu lékaři nedávali šanci na život. „Lékaři ho museli hned po porodu resuscitovat, protože se narodil promodralý a s velmi nízkou porodní váhou,“ popisuje Denysova matka. Prognózy lékařů se naštěstí nevyplnily a Denys přežil. Následně mu na dva týdny byla zavedena umělá plicní ventilace.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:  Adámek trpí vzácnou formou nemoci motýlích křídel. Trápí ho i srdíčko, říká maminka chlapce

V průběhu měsíčního pobytu v nemocnici se u novorozeného chlapečka rozvinula bakteriální meningitida, která se do krevního oběhu dostala přes přerušenou pupeční šňůru. Následovala sepse, poškození centrální nervové soustavy a krvácení do mozkových komor. „Po měsíční léčbě nás propustili domů. Jenže po třech týdnech se u malého objevily další komplikace a musel být znovu hospitalizován, tentokrát ovšem na celých šest měsíců,“ pokračuje Kateryna.

Diagnostikovali mu oboustrannou hluchotu

Malý Denys prošel neurologickým vyšetřením, absolvoval magnetickou rezonanci, která odhalila známky žilních agiomů (anomálně vytvořená žíla v mozku, pozn. red.). Ve dvou letech Denysovi při audiologickém vyšetření lékaři diagnostikovali oboustrannou hluchotu. Aby chlapec alespoň částečně mohl slyšet, byl mu zaveden kochleární implantát na pravé ucho.

Všechna tato vyšetření podstoupil Denys ještě na Ukrajině. Do České republiky přišel s matkou před rokem, když na Ukrajině vypukla válka. Otec Jurij zde pracoval už delší dobu, zbytek rodiny plánoval přesun za ním. Kvůli válečnému konfliktu jej byla rodina nucena urychlit. Kateryna s dětmi žila v ukrajinském městě Korec, které leží asi 250 kilometrů západně od Kyjeva. Rodina nyní pobývá v Plzni.

V Česku prošel Denys další řadou různých vyšetření a lékaři došli k závěru, že trpí dětskou mozkovou obrnou (DMO) s mentální retardací. Kromě oboustranné hluchoty má také zrakové obtíže. „Jedním z největších problémů je momentálně komunikace. Denys prochází řadou dalších vyšetření u různých odborníků, kteří se snaží najít nějaké řešení,“ pokračuje Kateryna. Chlapec navíc vykazuje známky poruchy autistického spektra a momentálně čeká na vyšetření u psychologa.

I přes veškeré zdravotní komplikace si velmi rychle zvykl na změnu prostředí. „Od příjezdu do Česka jsme v kontaktu s organizací Tichý svět, která nám pomáhá zajistit Denysovi vhodnou zdravotní péči. Díky nim jsme také získali nový magnetek, který je součástí kochleárního implantátu. Denys ten původní totiž ztratil při cestě z Ukrajiny. Dále nám pomáhali zmapovat možnosti ohledně jeho umístění do předškolních zařízení,“ pokračuje Denysova matka. Vzhledem k naplněné kapacitě speciálních mateřských škol bylo nutné najít alternativu v podobě denního stacionáře v Centru Hájek.

Rodina prosí o finanční pomoc

Právě zajištění stacionáře je finančně velice nákladné. Organizace Tichý svět proto pomohla rodině založit sbírku. Vybraná částka bude použita na financování nákladů za stacionář. Denyse zde učí zvládat běžné úkony péče o vlastní osobu, zvládat osobní hygienu atd., vše v rámci jeho možností. Poskytují mu aktivizační služby typu rehabilitace, canisterapie a neurofeedbacku. Z kapacitních důvodů stacionáře může Denys momentálně zařízení navštěvovat dvakrát týdně.

Pro Denyse a jeho rodiče je tato pomoc o to významnější, protože se ocitli v cizí zemi a komunikace je sama o sobě náročná kvůli jazykové bariéře.

Zdroj