Čunek: Češi ukrajinské Romy podcenili. Skoro nikdo o ně nestojí a jsou s nimi problémy

1 měsíc starý 22

Česká republika začíná mít výraznější problémy s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Komplikace spočívají především v kapacitách. Problémy jsou i s utečenci převážně romského původu, kteří se v různých městech shromažďují v okolí nádraží a odmítají nabízené ubytování. Podle některých lidskoprávních organizací však komplikace způsobuje český rasismus.

Rázný pohled na věc má jako obvykle lidovecký senátor Jiří Čunek. „Stěžovat si (organizace) mohou. Ale jestliže mají starostové přijmout lidi, u kterých jsou přesvědčeni, že budou dělat jen problémy, tak musí zajistil klid ve svém městě či obci,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle Čunka minimálně někteří čeští představitelé přesně neodhadli všechny důsledky ukrajinské migrační vlny.

„Přicházejí sem Ukrajinci – vzdělaní a pracovití lidé. Pak je tady romská část, která je zřejmě stejně komplikovaná jako romská část v Česku. Tu pochopitelně nikdo nechce. Jsou s tím problémy. Podcenila se situace, že jsou tady také lidé, o které nikdo moc nestojí. Pro ně mělo být připraveno náhradní ubytování, což je ale záležitost na několik měsíců,“ prohlásil Čunek.

Například současnou situaci na pražském Hlavním nádraží považuje za obtěžující pro všechny. Ke kritice od lidskoprávních a romských organizací pak Čunek řekl následující: „Pokud někdo utekl před válkou, nemůže mu vůbec vadit žít ve stanu v míru a bezpečí. Neoháněl bych se všemi různými právy. Některé lidskoprávní organizace by pomalu chtěly, aby uprchlíci měli lepší živobytí než Češi.“

Čunek proslul v roce 2006 tím, že coby starosta Vsetína přestěhoval tamní Romy z pavlačového domu do kontejnerů za městem, vžilo se pro ně označení čunkodomky. Romové o kroku mluvili jako o deportaci.

Nejhorší situace s romskými utečenci je v hlavním městě. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se proto dokonce kvůli migrační krizi dostal do konfliktu s vládou, ve které jeho strana rovněž sedí. Té ve čtvrtek vzkázal, že Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech, pokud kabinet do úterý nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů.

Zdroj