Dal sbohem krasobruslení a rozdává rány v kleci. Žádná velká změna, říká Bělohradský

2 měsíce starý 13

Dvakrát se stal mistrem České republiky, závodil na mistrovství Evropy. Mohl být jedním z nástupců Tomáše Vernera. Přesto Jiří Bělohradský cítil, že už pro krasobruslení nemá to správné nadšení.

„Došel jsem do bodu, kdy jsem trochu stagnoval, nedocházelo k dalšímu posunu. Už mě krasobruslení ani tolik nebavilo. Dělal jsem, co jsem mohl, ale i moje postava je na sólové krasobruslení celkem problematická, protože jsem vysoký. Když jsem přešel k MMA a teprve začínám, posun byl znát rychle. To mě baví,“ uvedl k netradiční transformaci v Novém dni.

Zároveň ale kladl důraz na to, že neopustil sport, ve kterém se člověku nic nemůže stát a vše je krásné. „Krasobruslení je tvrdý sport, na to bych chtěl upozornit. Proto pro mě MMA bylo od začátku celkem přirozené, nešlo o nějakou extrémní změnu. Jsem sportovec tělem i duší – i kdybych se měl dát na fotbal nebo tenis, přistoupím k tomu jako vrcholový sportovec,“ řekl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pljuščenkova žena pálila do dopingové hříšnice. Sama způsobila poprask děsivým číslem

S rodící se kariérou v MMA mu pomáhá velký tuzemský talent populárního bojového sportu Jakub Tichota. Popsal, že sám se divil, pro jakou změnu se Bělohradský rozhodl.

„Zajímalo mě, co z něho vypadne. S krasobruslařem jsem se potkal poprvé. Každopádně už od první chvíle se ukázalo, že díky krasobruslení má silný gymnastický základ. Bylo to znát od prvního tréninku,“ líčil 23letý zápasník, který v prosinci svedl bitvu o pás šampiona pérové váhy v organizaci Oktagon. S Gruzíncem Matem Sanikidzem prohrál po pěti kolech na body.

To 24letý Bělohradský je teprve na začátku cesty. Profesionální zápas zatím vyhlíží, má za sebou jen amatérský fight. Kromě kulisy je rozdíl i v přípravě. „Soupeře se dozvíte například tři dny před zápasem,“ uvedl exkrasobruslař, jehož premiéra v kleci byla úspěšná a zapůsobila i na rodiče. „Ze začátku se tvářili tak, že to není dobrý nápad. Ale řekli mi, ať si dělám, co chci. Když viděli první zápas a to, jak jsem soupeře přejel, začalo se jim to líbit a dodali, že by se na to mohli koukat pořád. Jen už tolik nechtějí vidět opačnou situaci, jak já dostávám naloženo.“

V zápasení čerpá z toho, že má z předchozího sportu kromě gymnastického základu silné nohy a pevný střed těla. „Také pomáhá fakt, že krasobruslení je technicky náročný sport. To je důležité pro vnímání pohybů, kontrolování svého těla. Nováčci se běžně celkem těžce učí techniku – zvlášť na zemi, kde musíte pracovat i s váhou soupeře. U Jirky je to velká výhoda, učil se rychle. A samozřejmě zkušenosti z jakéhokoliv vrcholového sportu vštípí disciplínu, psychickou odolnost,“ analyzoval Tichota.

Zdroj