Dal si pivo U Tygra a pozval Česko do NATO. Do Prahy dorazí bývalý americký prezident

před 6 měsíce 61

 ČTK/AP

V lednu 1994 večer seděli u jednoho stolu v pražské hospodě U Tygra americký prezident Bill Clinton, ministryně zahraničí jeho vlády Madeleine Albrightová, česká hlava státu Václav Havel a spisovatel Bohumil Hrabal. Byl to ikonický moment historické Clintonovy návštěvy v Praze, která trvala 20 hodin.

Během tohoto krátkého pobytu v Česku zásadně přispěl k jeho bezpečnosti. Otevřeně podpořil možnost, že se mladá demokracie začlení do Severoatlantické aliance. Třicet let od této chvíle promluví Clinton v Praze o tom, jaký význam měla. Vystoupí na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost.

"Bill Clinton přijíždí do Česka jako bývalý světový státník, který sdělil během své návštěvy v Praze Václavu Havlovi, že není otázkou, jestli se rozšíření NATO uskuteční, ale kdy k tomu dojde," potvrdil Aktuálně.cz Zbyněk Pavlačík, šéf spolku Jagello 2000, který konferenci konající se 12. března na Pražském hradě organizuje.

Pozvání od prezidenta Pavla

Dvaačtyřicátý americký prezident při zmíněné historické návštěvě Česka oznámil za účasti Václava Havla a prezidentů Slovenska, Polska a Maďarska vznik platformy Partnerství pro mír, čímž odstartoval proces jejich přijetí do Severoatlantické aliance. Česko se stalo její součástí v březnu 1999.

"Velmi nás těší, že Bill Clinton dorazí do Prahy na den 25. výročí aliančního rozšíření o země bývalého východního bloku," podotkl Pavlačík. Od Clintonova projevu očekává, že připomene, jak "na poměry první poloviny devadesátých let bylo toto velmi odvážné strategické rozhodnutí z dnešní perspektivy správné".

První neformální konzultace zahájil Pavlačík a projektová manažerka jeho spolku Lucia Kaščáková s Clintonovým týmem na konci loňského léta. K úspěšnému vyjednávání přispěl prezident Petr Pavel, který Clintona do Prahy oficiálně pozval. Definitivní souhlas ze strany bývalé hlavy Spojených států padl minulý týden.

"Má velice nabitý program a i s ohledem na blížící se americké prezidentské volby, kde byla z jeho strany avizována podpora prezidenta Bidena, bylo obtížně získat finální potvrzení jeho cesty mimo Spojené státy s větším časovým předstihem," řekl Pavlačík. Clinton na konferenci vystoupí v odpolední části.

Bývalý generální tajemník NATO

Clinton není jediným zahraničním hostem akce, promluví na ní také bývalý generální tajemník NATO George Robertson. Nejvyšším představitelem aliance byl od října 1999 do prosince 2003. Předchozích ročníků konference se zúčastnili například bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski či zmíněná Madeleine Albrightová.

Spolek Jagello 2000 akci poprvé uspořádal v roce 2014 při příležitosti patnáctého výročí vstupu Česka do NATO. Tehdy se konala během probíhající anexe ukrajinského poloostrova Krym režimem ruského vládce Vladimira Putina. Podle Pavlačíka tím obzvlášť vynikl význam bezpečnosti Česka garantovaného jeho členstvím v alianci.

Vedle Clintona a Robertsona si letos vezmou slovo vrcholní představitelé české politiky a bezpečnostní komunity, jako jsou prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, ministr zahraničí Jan Lipavský, náčelník generálního štábu Karel Řehka, národní poradce pro bezpečnost Tomáš Pojar či policejní prezident Martin Vondrášek.

Pavlačík založil spolek Jagello 2000 v roce 1999. Smyslem činnosti organizace je prostřednictvím různých akcí zvýrazňovat přínos české účasti na největším obranném paktu světa. Spolek pořádá také každoroční Dny NATO v Ostravě. V roce 2002 zajišťoval doprovodný program summitu aliance v Praze.

Přečtěte celý článek