Dali ruce vzhůru, a přesto do nich ruský voják střílel. Chlapec z Buče přežil, jeho otec nikoliv

5 měsíce starý 179

Jurij je čtrnáctiletý kluk. On a jeho rodina pochází z ukrajinského města Buča, které leží kousek od Kyjeva. S otcem jeli v polovině března na kolech pro léky a potraviny, které se rozdávaly jako humanitární pomoc v centru. Na cestě je zastavil ruský voják. Co následovalo popsal chlapec pro BBC.

Buča 16:25 11. dubna 2022

Po stažení ruských vojáků od Kyjeva byly v Buče nalezeny stovky povražděných civilistů. | Zdroj: Reuters

We stopped, raised our hands, said we had no weapons. But the soldier started shooting at his father, - 14-year-old Yuriy lost his father on March 17 in Bucha (Kyiv Region), he himself was wounded pic.twitter.com/sTT29oWOAe

— Hromadske Int. (@Hromadske) March 22, 2022

Potom, co je s otcem na ulici Tarasivka zastavil voják, okamžitě dali ruce vzhůru, aby ukázali, že nejsou ozbrojení.

Ukrajinci našli v osvobozené vesnici u Kyjeva další hromadný hrob. Jsou v něm zřejmě desítky obětí

Číst článek

„Pak se otec otočil na mě a v tu chvíli ho zastřelil,“ popisuje Jurij  pro BBC. Voják jeho otce Ruslana střelil dvakrát do hrudi a ten se skácel k zemi. Dříve, než stihl jakkoli zareagovat, i jeho voják střelil. Trefil ho do levé ruky. Hoch padl k zemi. Když ležel, střelil ho Rus znova, tentokrát do paže.

„Ležel jsem na břiše, takže jsem neviděl, co se děje kolem,“ říká čtrnáctiletý hoch. Voják tehdy zamířil na jeho hlavu a vystřelil potřetí. Ale minul a zasáhl jen jeho kapuci.

Potom voják vystřelil naposledy, tentokrát na hlavu jeho otce. Ten byl ale už v tu chvíli mrtvý. „Měl jsem záchvat paniky, ležel jsem tam se zraněnou rukou. Všiml jsem si, že mi z ní teče krev,“ říká Jurij. Když voják odešel za tank, zvedl se a utekl pryč.

Fotografie jako důkaz

Když se chlapec vrátil domů, všechno matce řekl. Ta se následující ráno vydala pro tělo svého manžela. Rodina sdílela s BBC fotografie rány po střele na Jurijově paži a zčásti zakrytého Ruslanova těla. 

Podle chlapce muž, který zabil jeho otce, byl rozhodně ruský voják. Měl tmavězelenou uniformu a na neprůstřelné bundě nápis ‚Rusko‘.

„Jako civilisté jsme nepředstavovali pro armádu žádné nebezpečí. Měli jsme i bílé vlajky, aby to bylo poznat,“ dodává Jurij. Přesto bezdůvodnému násilí neunikli.

V okupované Buče došlo k mnoha vraždám civilistů. Fotky mrtvých těl s rukama svázanýma za zády nedávno šokovaly celý svět. Příběh, který Jurij vyprávěl po boku své matky, je jedním z řady podobných svědectví. 

Alžběta Indrová

Zdroj